Továbbra is szünetel a dicsőszentmártoni Ivóvíztisztító Állomás (STAP) által biztosított vízellátás Dicsőszentmárton, Ádámos, Szászbogács és Vámosgálfalva közigazgatási egységek irányába, az egymást követő, magas sótartalmú vízhullámok miatt, amelyek 1500 mg/l érték feletti sókoncentrációt mutatnak. Ma reggel 6:00 órakor a kloridszint 1783 mg/l volt.
Gyulakután is zárva maradt a Kis-Küküllő folyóból történő nyersvíz-benyerés, mivel itt is magas sótartalmat (2850 mg/l 06:00 órakor) mértek. Jelenleg az ivóvízüzemet tartálykocsik látják el nyersvízzel.
A Környezetvédelmi és Védett Területek Országos Ügynöksége, a Maros Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság, a Maros Megyei Környezetvédelmi Őrség, valamint a Maros Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület folytatta a Kis-Küküllő folyó szennyezett szakaszának monitorozását a Küsmöd-patak torkolata és a Bözödi-tó között. A vizsgálatok megerősítették, hogy a folyóban nincsenek élő halak. Bár a víz felszínén nem látszanak tetemek, az áttisztuló vízben egyre több elpusztult hal válik láthatóvá az iszappal részben borított mederfenéken.
A folyóparti növényzet egyelőre nem mutatja mérgezés jeleit, de a sóval való tartós szennyezés súlyosan károsíthatja azt is. Emellett hódelhullásokat is jelentettek, naponta újabb esetekkel. A természetes regeneráció csak a Kis-Küküllő mellékfolyóiban képzelhető el, ezek azonban kevés vizet szállítanak, főként a nyári időszakban, Erdőszentgyörgy fölött. Ez is csak akkor lehetséges, ha a szennyezés teljesen megszűnik.
Június 14-én kb. 200 kg halat helyeztek át ezekbe a mellékfolyókba, és jelenleg is folyik a megfigyelésük.
A Maros Vízügyi Igazgatóság a Kis-Küküllő vízminőségét naponta kétszer méri négy különböző ponton, a megye területén.
A helyi önkormányzatok palackozott ivóvizet osztanak ki, és ellenőrzik a terepen elhelyezett víztartályok töltöttségi szintjét.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség („Horea”), valamint a Temes, Bukarest-Ilfov, Szilágy, Szeben, Máramaros, Bihar, Brassó, Suceava és Neamț megyék segítségével az elmúlt 24 órában összesen 1.225.500 liter vizet osztott szét, ebből:
- Ivóvíz – 581 000 liter
- Háztartási víz – 567 000 liter
- Állatitartási célú víz – 77 000 liter
Az Aquaserv vállalat az elmúlt 24 órában 62 000 liter ivóvizet szállított a maroscsapói vízüzemből.
Jelenleg 73 ivóvíz-elosztó pont működik, számuk a szükséglet függvényében folyamatosan változik.
📍 A pontok elhelyezkedése itt tekinthető meg:
[Ivóvíz-elosztó pontok linkje]
[Háztartási víz elosztási pontjai – link]