A romániai gépjárművezetők, akik nem fizetik be időben közlekedési bírságaikat, komoly következményekkel számolhatnak a közeljövőben. Egy új mechanizmus értelmében minden 50 lejnyi ki nem egyenlített bírság után egy nappal felfüggesztik a jogosítványukat.
Az intézkedést a 7/2026-os sürgősségi kormányrendelet (OUG 7/2026) vezette be, amelyet idén februárban tettek közzé. A Belügyminisztérium jelenleg közvitára bocsátotta a végrehajtási szabályokat, amelyek pontosítják, hogyan alkalmazzák majd a gyakorlatban ezt az új szankciós rendszert.
A hatóságok szerint az első tényleges jogosítvány-felfüggesztések már 2026 őszén megkezdődhetnek. A cél az, hogy növeljék a bírságok befizetésének arányát, és visszaszorítsák a közlekedési szabálysértéseket.
Az új szabályozás jelentős hatással lehet azokra a sofőrökre, akik eddig halogatták a bírságok kifizetését, mivel a tartozások közvetlenül a vezetési joguk elvesztéséhez vezethetnek.