Romániában látványosan nő az alkoholmentes italok népszerűsége, de a háttérben nem elsősorban az egészségtudatosság áll – derül ki a Bookingham friss kutatásából. A platform, amely Marosvásárhelyen és Szászrégenben is működik, 2025 decemberében 493 városi felnőtt megkérdezésével készített felmérést, amely szerint a romániai fogyasztók jelentős része inkább társadalmi nyomásból választ alkoholmentes italt, mint valódi preferenciából.
A kutatás szerint minden harmadik román (31%) azért rendel alkoholmentes sört vagy mocktailt, hogy beilleszkedjen a társaságba anélkül, hogy kilógna a sorból. Ugyanennyien családi vagy formális eseményeken – például ünnepi vacsorákon, munkahelyi rendezvényeken – döntenek így. Az egészségügyi szempont csak a harmadik helyen szerepel (22%), míg az ízélmény mindössze a válaszadók 19%-ának elsődleges.
A kutatás egy másik érdekes jelenségre is rámutat: a kereslet gyorsabban nő, mint a minőségi kínálat. A válaszadók 51%-a gyakrabban fogyasztana alkoholmentes italokat, ha azok finomabbak lennének. Azok körében pedig, akik az elmúlt évben már növelték az ilyen italok fogyasztását, 63% az ízt nevezte meg legfontosabb tényezőként.
A Google-keresések is erősödő érdeklődést mutatnak: havonta több mint 13 ezer keresés érkezik a „bere fără alcool” (alkoholmentes sör) kifejezésre, míg az alkoholmentes borok és ismert márkák – például Ursus Cooler vagy Peroni – iránt is nő az érdeklődés.
A vendéglátóhelyek számára ez komoly lehetőséget jelenthet, különösen azért, mert a kutatás szerint a városi lakosság 38%-a egyáltalán nem fogyaszt alkoholt, és a legtöbb étterem kínálata még mindig nem igazodik ehhez a réteghez.
Az érem másik oldala: a cukorcsapda
Bár az alkoholmentes trend első látásra egészségesebb iránynak tűnhet, a szakértők szerint van egy fontos veszély, amiről kevesebb szó esik. Egy 2024-ben, az Annual Review of Nutrition szaklapban megjelent nagyszabású elemzés szerint a cukrozott italok rendszeres fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokkal járhat.
A több mint 22 millió ember adatát feldolgozó kutatás kapcsolatot talált a magas cukorfogyasztás és a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a depresszió, a vesekő, valamint a fogszuvasodás között. A rendszeresen cukrozott italokat fogyasztóknál például 29%-kal magasabb volt a cukorbetegség kialakulásának kockázata.
Ez különösen azért fontos, mert sok jelenlegi alkoholmentes alternatíva – például a szirupos mocktailok, ízesített szénsavas italok vagy bizonyos alkoholmentes borok – valójában jelentős mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaznak. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy valaki az alkoholt ugyan elhagyja, de helyette egy másik egészségügyi problémát épít be a mindennapjaiba.
Mi lehet az arany középút?
A szakértők szerint a tudatosabb választás nem feltétlenül a teljes lemondást jelenti, hanem az okos kompromisszumot. Jó alternatívát jelenthetnek például:
- az enyhén ízesített ásványvizes mocktailok,
- a hígított friss gyümölcslevek,
- a kevés cukorral készített jeges teák,
- a kombucha,
- vagy a 0,0%-os sörök.
Ezek egyszerre felelhetnek meg a társasági elvárásoknak és az egészségesebb életmód szempontjainak is.