A hegyimentők javaslatai síbalesetek esetén

A hegyimentők javaslatai síbalesetek esetén

Mivel a síszezon hamarosan beköszönt és az elmúlt téli szezonokban a téli sportok sok balesettel jártak, a Romániai Hegyimentő Szolgálat a következőket javasolja ha balesetet észlel a sípályán:

– Ne essen pánikba.

– Óvja a balestet szenvedettet úgy, hogy 4 -5 méterrel a baleset helyszíne fölött egy „X” alakban leszúrt sílépcpárral figyelmeztesse a többi sízőt.

– Értesítse a pályán ügyeletet teljesítő hegyimentő csapatot, vagy telefonáljon a következő számok valamelyikére: 112 (egységes segélyhívó szám), 0725826668 – 0 SALVAMONT (az Országos Hegyimentő Szolgálat ügyeleti központja)

– Ne mozdítsa el a balesetet szenvedettet, és másnak se engedje meg ezt, csak abban az esetben, ha elkerülhetetlennek tűnik egy újabb baleset.

Bárkiről, aki balesetet szenvedett, és fájdalmai vannak, vagy az általános közérzete számottevően romlik, feltételezhető, hogy gerincsérülése van. Ebben az esetben csak szakképzet csapat nyújthat elsősegélyt és szállíthatja el. Semmiképp ne engedjük szakképzetlen jóakaróknak, hogy megpróbálják elszállítani a sebesültet.

– Ha a sebesült önkívületi állapotban van, gondoskodjunk a légutak szabaddá tételéről(az állkapcsa fültői részét óvatosan előre nyomva). 10 másodpercig figyeljük, hogy lélegzik-e. Ha nem lélegzik azonnal kezdjék a szívmasszázst, legkevsebb 100 lenyomás / perc ritmusban, és ha megvannak az ez irányú ismereti, akkor kezdjék lélegeztetni is (30 nyomás : 2 lélegeztetés). Kövesse az ügyeleti központtól telefonon kapott útmutatásait!

– Beszéltesse a pácienst, és figyelje meg, hogy összefüggően beszél-e. Ellenőrizze le, hogy nincsen-e erős vérzése (ami átüt a ruházaton). Ha ilyent észlel, szorítja le. Erős végtagi vérzés esetén a sérülés fölött szorítókötést lehet alkalmazni, de erről azonnal tájékoztatni kell az ügyeleti központot.

– Nem szabad a sebesült testhelyzetét változtatni, vagy a szokatlan szögben álló végtagokat a helyükre igazítani, mert súlyos vagy éppen végzetes sérüléseket okozhat.

– Óvja a kihűléstől a sebesültet – takarja be egy hálózsákkal vagy sziriusz – fóliával. Folyamatosan beszélgessen vele, figyelje tudatállapotát, a légzését, a bőre és ajkai színét, és várja a hegyimentők érkezését.

Ne feledje, hogy a Hegyimentő Szolgálat kizárólagos kompetenciája a hegyi balesetek ellátása, csak itt vannak megfelelően képzett szakemberek.

Szükség esetén hívja bizalommal a Hegyimentő Szolgálatot!