A Virágóra idei karácsonyfája egy különleges, kézzel kötött fa, amelynek történetét sok marosvásárhelyi még mindig nem ismeri. Hogy többet megtudjunk, Dr. Kádár Annamáriával és Bota Melindával, a Kult Alternatív Kulturális Fesztivál szervezőivel beszélgettünk, amelyet december 8-10. között rendeznek meg a Kultúrpalotában „A történetek összekötnek!” mottóval. A fesztivál szervezői szerint „ez a mottó arra buzdít mindannyiunkat, hogy merjünk kapcsolódni önmagunkkal és egymással, tudjunk lassítani és megérkezni a saját történetünkbe. “Hiszünk abban, hogy sok kicsi ember, sok kicsi helyen, hogyha sok apró dolgot megtesz, megváltoztatja a világ arcát. Mert az égigérő fa története is az első láncszemmel kezdődik! Amennyiben egyesítjük álmainkat, kultúrától, nemzetiségtől, meggyőződésektől és előítéletektől függetlenül, ráhelyezhetjük Marosvásárhelyt egy Guiness rekord keretében a világtérképre. Légy te is része ennek a projektnek! “
Ilyen, kézzel horgolt sálakból készült fákat lehet találni az Egyesült Királyságban, Portugáliában, Németországban és más országokban is. “A legnagyobb Portugáliában található és 17 méter hosszú. A legtöbb ilyen fa 5 méter magas, így ez a marosvásárhelyi a maga 10 méterével a legmagasabbak közé tartozik.” – mondta el Bota Melinda. Arról is mesélt, hogy több százan csatlakoztak ehhez a projekthez, sok gyerek, marosvásárhelyi nagyvállalatok, de egyetemek is. “Lokodi Emőke, a Maros Megyei Tanács volt elnöke például 30 méter sálat horgolt, amelyre az összes Marosvásárhellyel testvérváros nevét ráírta” – tette hozzá Bota Melinda.
A mellékelt fotókon a világ minden tájáról láthatók azok, akik hozzájárultak a marosvásárhelyi fához: Érkezett sál az Amerikai Egyesült Államokból, Ecuadorból, Mongóliából, Németországból, Ausztriából, Magyarországról,
A Kult Alternatív Kulturális Fesztivál 2022 szeptemberében közösségeket és egyéneket szólított meg, hogy közös fesztiválsálat kössenek vagy horgoljanak. Tervünk az évek és fesztiválok során egyetlen, 20 cm széles darabokból összeállított közös, terjedelmes fesztiválsál megkötése.
„A kezdeményezéshez egyének, családok, civil szervezetek, nőszervezetek, tánccsoportok, multinacionális és kis cégek, óvodák, egyetemek, egyesületek, polgármesteri hivatalok, híres közéleti személyiségek, zenekarok csatlakoztak hozzánk határon innen és túlról. ” – nyilatkozták a szervezők.
A sál közszemlére bocsájtásának első állomása a tavaly decemberi KULT Feszt volt, amire a marosvásárhelyi Kultúrpalotában került sor. Idén júniusban a Marosvásárhelyi Vár udvarán, a fesztivál dekorációjaként találkozhatott a marosvásárhelyi közönség a több mint 2500 méter hosszú sállal.
“Fesztiválunk Guinness rekordkísérletre is készül, melynek TE is részese lehetsz, a világ legtöbb országából érkező, kézzel kötött sáldarabokból összeálló fesztiválsál kategóriában. Ez a multikulturális fesztiválsál kerül közszemlére idén decemberben a város virágórai karácsonyfáján. “