Nicolae Grigorescu festőművész emléknapja és a Modern Román Művészeti Galéria újranyitása alkalmából a Maros Megyei Múzeum Művészeti Osztálya meghívja az érdeklődőket 2024. május 15-én, szerdán 18 órára a Kultúrpalota jobb szárnyának harmadik emeletére a Grigorescu. Fény. Hagyomány. Modernizmus című eseményre. Román nyelvű esemény.
A rendezvény Nicolae Grigorescu (1838–1907) művész jelentőségére világít rá, aki a helyi adottságok forrásából alkotott újat és adott modern irányt a román művészetnek, amellyel biztosította az európai művészeti körforgásba való beilleszkedést. Szintén ő teremtett a román szellemiség számára emblematikussá vált tipológiákat. A rendezvény ugyanakkor a Modern Román Művészeti Galéria Marosvásárhely kultúrájában játszott jelentős szerepét is hangsúlyozza a kiállított munkák, remekművek révén. A Maros Megyei Múzeum gyűjteményéből és egy magángyűjteményből származó válogatás mind az említett művész, mind a modern román festészet más képviselőinek munkáit tartalmazza.
A rendezvény meghívottai: dr. Beatrice Budea művészettörténész, aki a népviselet-történet néprajzi vonatkozásainak ismertetésével vezet be a művész alakjainak világába, valamint Doina Lavric, aki régi román népzenei betétekkel teszi színesebbé az előadást. A rendezvény házigazdája, dr. Cora Fodor a Modern Román Művészeti Galéria immár újra közszemlére tett alkotásainak apropóján mesél Grigorescu életművének kontextusáról.
Az újdonságot Grigorescu két remekművének bemutatása jelenti. Az egyik a Maros Megyei Múzeum művészeti gyűjteményéből származó Dombok és halmok között című alkotás, a híres Ökrösszekér sorozat pompás darabja, amelyet dr. Nemes Erika, a Maros Megyei Múzeum munkatársa restaurált fáradságos munkával, látványos végeredménnyel. A restaurálás visszaállította a pigmentek eredeti tisztaságát, amelyek Grigorescut a fény festőjeként tették ismertté az úgynevezett „fehér korszakában”.
A második remekmű, a Lány arcképe a nagylelkű tulajdonosok, a Cojoc család jóvoltából került átmenetileg kölcsönzésre, és először látható a nyilvánosság számára. A művész portréfestői virtuozitását a részletek aprólékos kidolgozottsága szemlélteti, és ami még figyelemre méltóbb, az a drámai kontraszt hangulatának megteremtése, amelyet a fény és árnyék mélységének és a női kiegészítők élénkvörös hangsúlyainak egymás mellé állításával ér el. A magángyűjtőkkel való együttműködés rávilágít szerepükre a múzeumok, de a művészek életében és életrajzában is.
A marosvásárhelyi Kultúrpalotában látható Modern Román Művészeti Galéria a román művészet nagy mestereinek alkotásait és remekműveit, a Maros Megyei Múzeum művészeti gyűjteményéből válogatott műveket vonultat fel: Andreescu, Grigorescu, Luchian, Tonitza, Petrașcu, Pallady, Mattis-Teutsch, Ciupe, Ziffer, Vlasiu stb.. A modern román művészet hajnalától a második világháború utáni első évekig tartó időszak termését mutatja be. Ebben a mintegy egy évszázados időszakban (1850–1950) a román művészet egy történelmileg és elméletileg is hiteles folyamat leképeződése.
Dr. Beatrice Budea művészettörténészt gyökerei egyaránt kötik Muscel néprajzi térséghez és Mócföldhöz. 1958-ban született, és még volt alkalma közvetlenül csodálni a Muscel vidékének hagyományait, történészi és művészettörténészi képzése pedig táplálta a román művészet iránti érzékenységét. Családi örökségének és szakmai elhivatottságának része a román népviselet megmentése is, egyelőre szerény lehetőségeihez mérten. Bizonyíték erre az itt kiállított Muscel vidéki viselet és a marosvásárhelyi Toldalagi-palotában még mindig látható Beatrice Budea gyűjtemény.
Doina Lavric-Parghel Crăiniceni-Horodiștea (Botoșani megye) faluból származik. Dorohoi-ban járt középiskolába, és Suceava-ban végzett filológia (román–francia) szakot. Több mint 20 évig tanított román és francia nyelvet, ennek az időnek egy részét a Suceava környéki falvakban töltötte. Ez az időszak rendkívül termékeny volt a hagyományos népzene tolmácsolójának életében nyugalomban végzett gyűjtésekkel, többnyire ugyanazon „adatközlők” (az etnológusok nyelvén) otthonaiba való többszöri visszatéréssel. Tőlük gyűjtött be történeteket, dalokat vagy anekdotákat. Tapasztalatait, emlékeit és a Grigore Leșe-vel való együttműködését hasznosítja és tárolja a néhány bakelitlemez, hangkazetta, CD, de különösen az elmúlt 15 év komplexebb előadásai.
Liviu Cojoc egy ismert marosvásárhelyi cég igazgatója és magángyűjtő, a román művészet nagy mestereinek (és nem csak) festményeit, szobrait és grafikáit számláló gyűjteménye rövid, de nagyon tartalmas betekintést nyújt a román művészeti légkörbe a modernitás kezdeteitől napjainkig. Liviu Cojoc gyűjtő az, aki két másik jelentős marosvásárhelyi vállalkozóval együtt a Maros Megyei Múzeum Művészeti Osztályának adományozta 2018-ban Gheorghe Petrașcu egyik, a Modern Román Művészet Galéria állandó kiállításában látható művét (Lagúna Velencében).