Magyarországon és Erdélyben is ünnepségeket, köztük kenyérszentelést, tűzijátékot tartanak ma, az államalapítás ünnepén, Szent István napja alkalmából. Budapesten a központi programok a fővárosban a hagyományoknak megfelelően a zászlófelvonással, majd az ifjú honvédtisztek avatásával kezdődnek. Délután lesz a Szent Jobb-körmenet, este a tűzijáték zárja a napot. Emellett Budán a Magyar Ízek Utcája, koncertek és egyéb programok várják az érdeklődőket. Mint ismert, augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a magyar államalapítás, az állam ezeréves folytonosságának emléknapja. Egyben az új kenyér ünnepe is. A Duna TV és a többi magyarországi csatorna ünnepi műsort sugároz.
Marosvásárhelyen is méltóképpen ünnepelnek. Hetedik alkalommal szervez itt programot a magyarság az államalapítás ünnepe alkalmából. 2014-től a Színház téren zajlottak a Szent István-napi ünnepségek, amelyet minden évben az Új kenyér ünnepével kapcsolnak össze.
Idén is több mint száz kilónyi friss, szentelt kenyérrel készülnek. Az ünnepséget szervező Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Maros megyei elnöke, Cseh Gábor (fotó) elmondta, a marosvásárhelyi, Maros megyei magyarságnak is nagyon fontos ez az ünnep. „Számunkra nagyon fontos ez az ünnep, hiszen Szent István a magyar állam megteremtője, és a magyar államiság ezeréves folytonosságának az emléknapja augusztus 20. Azt is mondhatjuk, hogy a legrégibb magyar ünnepünk, ami 1771-től nemzeti ünnep “ – részletezte Cseh Gábor.
Idén javítanak a műsor élvezhetőségén, hiszen színpadot is állítanak a Színház téren az egykori barátok temploma helyén, ott zajlik majd az ünnepi műsor ma19 órai kezdettel.
Ünnepi köszöntőt Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke mond, illetve Magyarország csíkszeredai konzulátusának a képviselője.
Az új kenyeret a magyar történelmi egyházak képviselői, Oláh Dénes római katolikus főesperes, Czirmai Csaba Levente református esperes, Nagy László unitárius lelkész és Papp Noémi evangélikus lelkész áldja és szenteli meg.
Az ünnepi műsor keretében fellép Szabó Előd énekes, Sorbán Enikő népdalénekes, Boros Emese énekes, Fülöp Csongor zenész, valamint a Csillagfény Néptáncegyüttes és a Mezőcsávási Fúvószenekar. Műsorvezető: Kilyén Ilka színművész.