Általában szilveszter napján készítik el, és újév reggelén nézik meg az eredményt.
Egy nagy fej hagymát négyfelé vágva, ízekre szednek. Ezután kiválasztanak 12 egészséges lemezt, és mindegyik közepébe egy csipet sót szórnak, az így előkészített hagymalemezeket pedig sorba téve tányérra, tepsibe helyezik, megjegyezve, melyik milyen hónapot jelöl. Végül az óév utolsó estéjén felteszik a kemence tetejére, és csak másnap nézik meg az eredményt. Amelyik lemezkén időközben elolvadt a só, az azt jelképező hónap csapadékos lesz, amelyik pedig száraz maradt, csapadékmentes hónapot jelent.
A Maros megyei Uzdiszentpéter lakosai által a következő év időjárásának nyomon követésére használt fő eszköz, a hagymakalendárium, az évek közötti éjszakán azt jósolta, hogy 2025 meglehetősen szeszélyes év lesz a csapadék tekintetében.
Január, február, április és október elvileg mérsékelten csapadékos hónapok, se túl sok, se túl kevés. Aztán a legtöbb eső márciusban esik, ami a meteorológiáról szerzett ismereteink alapján kissé furcsa, de az eddigi időjárás alapján semmi sem lephet meg minket. Májusban kevés eső lesz. Júniusban normális esetben több esőnek kellene lennie, de úgy tűnik, hogy nagyon kevés csapadék lesz. Júliusban és augusztusban ugyanez a helyzet, de azért lesz még valamennyi. Szeptemberben szárazság lesz, októberben mérsékelt esőzések, az év végén pedig kevés eső, a téli hónapokban pedig nagyon kevés. (…) Hogy ezek a jóslatok beigazolódnak-e vagy sem, azt még meglátjuk, mert van egy egész évünk arra, hogy megnézzük, mi történik, és hogy a hagyományainkat jó lesz-e követni vagy sem” – mondta Mihai Teodor Nașca Uzdiszentpéterről.