Ma reggel a rendőrség több tucat házkutatást hajtott végre a tulajdonosi társulásoktól sikkasztó adminisztrátor ügyében, amelyről már olvashattak a pontmaros.ro által ismertetett ügyben – 5000 marosvásárhelyi család várja most, hogy kiderüljön, valóban sikkasztás áldozatai lettek-e vagy sem. A „több tucatnyi házkutatás” pedig azt jelentheti, hogy egy egész hálózatról van szó, nem csak a nevezett Novac Razvanról.
Régóta nem írtam már vezércikket, mert egyre szelektívebbé váltam a témaválasztásban, és ez a téma, elhihetitek nekem, rendkívül bonyolult lesz a következő években. Közvetlenül és nyersen a helyi és megyei önkormányzatok és számos alárendelt struktúrájuk reformjáról beszélünk. És a Novac-ügy egy jó kezdet, mert – ha a közigazgatási struktúrákat megreformálták és modernizálták volna – a Novac-ügy nem történt volna meg.
Kezdjük tehát néhány gondolattal:
- A saját struktúra megreformálása. A Maros Megyei Tanácsnál talán kevésbé kézenfekvő, de a marosvásárhelyi városházán és sok máshol is rendkívül szükséges! Ilyen például Dicsőszentmárton, ahol 350 alkalmazottat foglalkoztatnak, míg Ludason 80-ból az idén majdnem a felét leépítik.
- A városházák számának csökkentése, különösen azoké, amelyek nem tudják magukat anyagilag fenntartani. A számok önmagukért beszélnek: a Maros megyei polgármesteri hivatalok 70-85 százaléka (évtől vagy a pillanatnyi sajátosságoktól függően) közép- és hosszú távon nem tudja magát anyagilag fenntartani, még akkor sem, ha eszköz-, föld- vagy egyéb eladások révén költségvetési ingadozásokra is képesek. Ezek az önkormányzatok közép- és hosszú távon még a saját bérük kifizetésére sem gyűjtenek eleget. Ötből négy városházáról beszélünk!
- A közüzemi szolgáltatók átszervezése. Aquaserv vagy más vízszolgáltatók, csatornázási cégek, fűtési cégek (ha még léteznek) – tehát mindannyiuknak fel kell készülniük a közvetlen ügyfélszerződésekre. Ahogyan az áram, a gáz, az internet és más szolgáltatások is kénytelenek lesznek modernizálódni és elfogadni a közvetlen szerződéskötési eljárást a bérbeadóval. Pozitív helyi példa az Aquaserv, amely már alkalmazza ezt a rendszert a lakóházakra, és valószínűleg követni fogják a társasházak, ahol a helyzet egy kicsit bonyolultabb lesz. Ami a szemétszállítást illeti, a lakosság fizet a városházának, a városháza pedig a cégeknek. Vannak olyan városok és megyék Romániában, ahol röhöghetnek rajtunk, hogy a szolgáltató- ügyfél viszony középkorát éljük. A városháza törődjön a saját dolgával és takarítsa ki a közterületet!
- A megyei és helyi állami intézmények átszervezése Maros megyében. Két példát hozok, az egyiket pozitívnak tartom, nevezetesen a marosvásárhelyi városháza, amely több céget hozott létre, amelyek a várost irányítják: Állatkert, Víkend, Vár, Aquaserv, Helyi Közlekedés és mások. És egy negatív a Maros Megyei Tanácsban, ahol körülbelül 9 kulturális intézmény van, mindegyik a saját vállalkozásában, jogi személyiség nélkül és reális teljesítménykritériumok vállalása nélkül.
- Véleményem szerint a Számvevőszéknek vissza kell nyernie erejét és jelentőségét, mint a közpénzek elköltésének ellenőrzésére szolgáló struktúrának minden közintézményben, és ez alkalommal búcsút kell mondania a prefektúráknak, az iskolai felügyelőségeknek, a közegészségügyi igazgatóságoknak, az egészségügyi-állategészségügyi igazgatóságoknak, a környezetvédelmi igazgatóságoknak stb. és drasztikusan csökkentenie kell a személyzetét. Egy koherensebb jogszabálycsomag és egy hatékonyabb ellenőrzési rendszer minden fontosabb területen megszünteti ezeknek a nagy, erőforrás-felemésztő struktúráknak a szükségességét.
Szinte biztos vagyok benne, hogy ez az átszervezések sorozata (és legyünk tisztában: itt csak arról van szó, ami helyi, megyei és kis akarattal országos szinten is megtehető – nem a nagy állami politikákról, amelyek esetleg a közegészségügyi rendszer, az iskolai struktúrák, a hadsereg vagy a belügyminisztérium alapoktól való átszervezését javasolnák) rendkívül látványos összegektől mentesítené a helyi és megyei költségvetéseket. Hirtelen számtalan, a lakosság érdekeit szolgáló projektet lehetne megvalósítani pusztán azzal, hogy „nyereségessé tennék” ezeket a nagyrészt haszontalan struktúrákat.
De arra kérem az olvasókat, hogy adjanak további ötleteket, az elkövetkező hetekben/hónapokban biztosan visszatérek ezekre a témákra.
Cristian Teodorescu