Június 22-én, az írásbeli vizsgákkal kezdődik az idei érettségi, a képességvizsga pedig június 15-én rajtol – a részletes programot később teszik közzé. Monica Anisie tanügyminiszter azt mondta, a diákok tanulmányi helyzetének lezárásához legalább két osztályzatra lesz szükség, félévi dolgozatokat pedig nem fognak ebben a félévben íratni. A különleges helyzetekről, például ha egy diáknak nincs meg a két osztályzata, a tanügyminisztérium külön rendelkezik.
Mint ismert, Klaus Johannis államfő tegnap kora délután jelentett be, hogy a koronavírus-járvány terjedése ellen elrendelt szükségállapot május 15-i megszűnése után sem nyitják meg az iskolákat és az egyetemeket. A diákok online tanulnak tovább, a tanévet befejezik, és a jelenlegi osztályzatok alapján lezárják azt.
A cikluszáró osztályok diákjai azonban június 2-a és 12-e között visszatérnek az iskolákba, de egy osztályteremben legtöbb 10 diák lehet és 3 óránál többet nem tartózkodhatnak a teremben. A tárcavezető szerint a kéthetes tevékenység kizárólag a vizsgákra való felkészítésre korlátozódik, a jelenlét nem lesz kötelező. A nyolcadikosok záróvizsgáját valamint az érettségit a korábban leszögezett időpontban tartják meg, de szigorú közegészségügyi intézkedések közepette.
A szak-, a duális és a posztliceális oktatásban elmaradnak a szakvizsgák. Ugyancsak különleges biztonsági intézkedések közepette kerül sor a tanárok esedékes vizsgáira is.
A tárcavezető szerint ugyanakkor az idén le nem adott tananyagot a következő tanévben pótolják be.
Az egyetemek folytatják az online oktatást, és a vizsgáztatás is interneten történik. Minden intézménynek maga kell megszerveznie az eljárást – magyarázta a tárcavezető. Elmondta: minden intézkedés esetében az elsődleges szempont a gyerekek és a pedagógusok biztonsága. Hozzátette: figyelembe vették, hogy miként jártak el más országokban, mint Olaszországban, Lettországban, Máltán és Magyarországon.