A Hargita megyei Homoródszentpál ma a Madárpihenő Természetvédelmi Rezervátumról, halban gazdag tavairól, de a közeli régi sóbányákról is híres. A falu a Nagy-Homoród völgyében, a Hargita-hegység lábánál, festői környezetben található.
A területen talált andezit kődarabok arra utalnak, hogy itt már az őskorban is bányásztak sót. A szentpáli sókitermelés egyértelműbb bizonyítékai azonban a római korból származnak. Volker Wollmann történész és régész a bányászatról szóló monográfiájában arról beszél, hogy az itteni sólelőhelyek közelében katonai erődítmény állt.
A szentpáli kiegészítő castrum a Kr. u. II-III. századra keltezhető, és az egyetlen fontos katonai erődítmény volt a Nagy-Homoród felső völgyében. A közelében feküdt egy római kori polgári település (vicus).
Napjainkban a felszínen nem látható a castrum, a római kori építmények nyomai a jelenlegi épületek és háztartások alatt, az unitárius templom és a falusi iskola területén, a Homoródszentpál-Bágy (Sânpaul-Bădeni) és a Homoródszentpál-Kőhalom (Sânpaul-Rupea) megyei utak kereszteződésénél találhatók.
Olvass tovább: https://www.romania-atractiva.ro/hu/profiles/r-mai-castrum-homor-dszentp-l