Felújított, modern környezet várja a borszéki Zimmethausen Szaklíceum diákjait. Az európai uniós alapokból rehabilitált épület hivatalos átadását hétfőn délben tartották. Az ünnepség keretében az érdeklődők nyílt nap során vehették szemügyre a korszerűsített tanintézményt.
Zimmethausen Szaklíceum történetében sok száz diák tanult és nevelkedett, hozva számtalan értéket a helyi közösségbe. Most a tanintézmény modernebb, biztonságosabb környezetben fogadhatja a jövő generációit.
„Megvalósult egy újabb álom Borszék történelmében, ami, bevallom, az én álmom is volt. Ki merem jelenteni, hogy ez egy még fontosabb pillanat a városnak, mint a Fontana gyógyfürdő megnyitása. Hiszen akik itt jártak iskolába, tudják, milyen körülmények uralkodtak az elmúlt években, évtizedekben” – fogalmazott köszöntőbeszédében Mik József, Borszék polgármestere. Az elöljáró rövid ismertette a beruházás során elvégzett munkálatokat és fejlesztéseket, kiemelve, hogy a végleges átadásra várhatóan áprilisban fog sor kerülni. „Köszönöm a türelmet azok részéről, akik megértették, hogy ez nem egy olyan munka, amit pár hónap alatt el lehet végezni. Hét év kellett ahhoz, hogy ez megvalósuljon. Fontos hangsúlyoznom, nem csak a munkálatot kell látni, hanem azt a háttérmunkát is, amit ez idő alatt el kellett végezni.” A polgármester kiemelte, megtettek mindent annak érdekében, hogy a Borszéki gyerekek kiváló körülmények között tanulhassanak. „Minden eszköz rendelkezésre áll ahhoz, hogy minőségi oktatása legyen Borszéknek. Most önökön, pedagógusokon a sor, hogy munkájukkal biztosítsák a minőségi javulást az eredmények tekintetében.” Az elöljárótól azt is megtudtuk, hogy a tanintézmény sikerrel pályázott az országos „Meleg ebéd” programra, így előreláthatólag még idén az állam által biztosított ételre számíthatnak a diákok.
Az avatóünnepség keretében szintén az esemény fontosságát méltatta Barti Tihamér, Hargita Megye Önkormányzatának alelnöke is. Ezt követően Lapohos Annamára tanfelügyelő beszélt arról, hogy a kívül-belül gyönyörűen felújított épület, a jó ízléssel és színvonalasan felszerelt osztálytermek hozzájárulnak majd az oktatás színvonalának emeléséhez Borszéken.
„Örülünk minden befektetésnek az oktatási infrastruktúrába. Külön öröm számunkra, hogy Borszék vezetősége a turizmus és más területek fejlesztése mellett továbbra is prioritásként kezeli az oktatás kérdését” – nyomatékosította ünnepi beszéde során Costin Hîrlav. A Hargita megyei főtanfelügyelő-helyettes megerősítette, hogy a borszéki iskola rajta van azon tanintézmények listáján, akik jogosultak a „Meleg ebéd” programban való részvételre.
Az ünnepi beszédek sorát Ferenczy József, a Zimmethausen Szaklíceum igazgatója zárta. „Úgy gondolom, hogy ez a kis borszéki közösség, ezzel a megvalósítással méltó utóda lehet az iskola névadójának. Minden település számára a legfontosabb a gyerekek, ők jelentik a jövők, ők jelentik az erőt. Egy közösség csak akkor erős, ha képes a gyerekeit méltón tanítani, nevelni. Bár nagyon fontos, hogy modern iskolánk legyen, amely megfelel a 21. század elvárásainak, mindemellett fontosnak tartom, hogy gyerekeinket Istenbe vetett hitre, hagyományaink, nyelvünk és kultúránk iránt való elkötelezettségre neveljük” – jelentette ki a tanintézmény vezetője, köszönetet mondva egyúttal mindazoknak, akik bármilyen módon hozzájárultak a beruházás megvalósításához.
Közel 13 millió lejből újult meg az iskola
A Zimmethausen Szaklíceum teljes körű felújítása a Regionális Operatív Programon (POR) keresztül zajlott. A 2022 májusában elkezdődött munkálatos során hőszigetelték az ingatlant, ugyanakkor az épület belső terét is teljesen felújították. Megújult a fal és padlóburkolat, kicserélték a villany és fűtéshálózatot, a szaniter vezetékrendszert. Az osztálytermeket LED-es lámpatestekkel szerelték fel, két új, 200 kw-os kazánt is működésbe helyeztek. A beruházás során teljesen új bútorzatot és felszerelést is kapott a tanintézmény. Felújították az udvart is, ennek során egy 26m*16m méretű sportpályát alakítottak ki, illetve teljesen új játszótér is épült, és persze a zöldövezet kialakítása sem maradhatott el. Fontos eleme a beruházásnak, hogy kártyás beléptető rendszert helyeznek üzembe úgy az oktatók, mint a diákok részére, így növelve az intézmény biztonságát. Az épület tetőszerkezetét is kicserélték, ezzel együtt az épület jobb szárnyára egy újabb emelet épült. Az új térben egy 170 férőhelyes multifunkcionális termet alakítottak ki, megfelelő teret biztosítva a különböző előadásoknak, találkozóknak, megbeszéléseknek, gyűléseknek.
A beruházás értéke 12.998.750 lej, melyből az elszámolható költségek értéke 6.515.936 lej, a város saját hozzájárulása pedig 6.482.814 lejt tesz ki.