Sepsiszentgyörgyön székelyföldi, erdélyi előadókkal mutatták be az államalapítás ünnepén az István, a király rockoperát. A székelyföldi nagyprodukció, amelyben több marosvásárhelyi művész is szerepel, a magyar és a székely himnusszal zárult. Utóbbinak először hangzott el a szimfonikus zenekarra hangszerelt változata. A csütörtökön tartott nyilvános főpróba és a péntek esti bemutató után még négy alkalommal áll közönség elé a produkció mintegy 250 előadója. Valamennyi elsőadásra már július végén elkeltek a jegyek.
A magyar államalapítás ünnepének estéjén piros-fehér-zöld színekkel világították meg a brassói városházát, és a város fölé magasló Cenk-tetőn a megyeszékhely román nevét kirajzoló óriásbetűket – jelentette be pénteken közösségi oldalán Brassó polgármesteri hivatala. A közlemény szerint a város e gesztussal a brassói magyar közösségnek a város fejlődéséhez nyújtott sok évszázados hozzájárulását kívánja elismerni.
Marosvásárhelyen majdnem ezren ünnepeltek az augusztus 20-án tartott államalapító Szent István és a magyarok kenyere alkalmából szervezett eseményen, a nyári színházban. A Pro XXI Alapítvány és partnerei által szervezett rendezvényen Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármesterének beszédét Portik Vilmos alpolgármester olvasta fel, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében Fodor Tamás konzul Szent István intelmeiről beszélt. A bő másfél órás ünnepséget a Hiding Place együttes, Berekméri Réka népdalénekes és a Csillagfény néptáncegyüttes színesítette. A megáldott kenyérből minden résztvevő kapott.
Szatmárnémetiben Magyarország és Románia miniszterelnök-helyettese, valamint magyarországi és romániai római katolikus és görögkatolikus érsekek és püspökök jelenlétében áldották meg a felújított római katolikus püspöki székesegyházat szombaton. A műemlék-felújítást az Európai Unió, valamint a román és a magyar állam finanszírozta.