Bár Ludason nőtt a cukortermelés, Románia továbbra is Ukrajnából importál cukrot a piaci igények fedezésére

Bár Ludason nőtt a cukortermelés, Románia továbbra is Ukrajnából importál cukrot a piaci igények fedezésére

Romániában évente mintegy 400 ezer tonna cukrot fogyasztanak, tavaly ennek kevesebb mint negyedét szállította az Agrana csoport és a ludasi cukorgyár, a többi importból származik. A tavaly bevezetett korlátozások ellenére Románia továbbra is a legnagyobb ukrajnai cukorimportőr az EU-tagállamok között.

A Marosludas Prémium Cukorgyár 2024-re közel 60 000 tonna cukormennyiségre növelte a romániai cukortermelést, és jelenleg is folyik a cukorrépa feldolgozása az erdélyi régió több mint 500 gazdájával kötött szerződések alapján. Alapvetően a 2024-es 2240 tonnás import a termeléshez képest nem éri el az 5%-ot sem, és a ludasi cukorgyár számára szükséges, tekintettel arra, hogy,

Ahhoz, hogy nyerscukrot lehessen importálni finomítás céljából, két kumulatív feltételnek kell teljesülnie: saját finomítóval kell rendelkeznie, és az elmúlt két egymást követő évben legalább 25 tonna/év mennyiséget kell importálnia az EU-n kívülről. A Marosludasi Prémium Cukorgyár idén 2240 tonnát importált, ami nagyon kis mennyiség az eddig importált mennyiséghez képest, azaz mintegy 140.000 tonna cukorhoz képest. 2240 tonna még akkor is nagyon kevés, ha figyelembe vesszük, hogy ez azt a termelést jelenti, amit a gyár most egy hét alatt termel! Ráadásul ne felejtsük el, hogy a cukorpiac rendkívül jól szabályozott Romániában, a termelést és a behozatalt heti rendszerességgel ellenőrzik, ami azt jelenti, hogy nem lehet többet eladni, mint amennyit megtermelnek. Tekintettel arra, hogy nem használtuk ki az összes engedélyünket, és hogy az import a Luduson termelt cukor kevesebb mint 5%-át tette ki, ez egyértelműen azt jelenti, hogy a gyárban nem lehetett jelentős importunk az idén, ahogyan arról a médiában – teljesen tévesen – beszámolnak” – magyarázta Mihaela Neagu, a ludasi cukorgyár tulajdonosa.