A történelemben először fordulhat elő, hogy Maros megye képviselőt küldjön az Európai Parlamentbe. A vasárnapi európai választásokon Vincze Lóránt az RMDSZ listáján a második helyen szerepelt. Vele beszélgetett Ela Giurgea a Punctul munkatársa, ezt a beszélgetést olvashatják az alábbiakban.
Riporter: Maros megyéből Ön az a jelölt, akinek a legnagyobb esélye van arra, hogy bejusson az Európai Parlamentbe. Milyen gondolatokkal szavazott és mit szándékozik tenni az EP-ben?
Vincze Lóránt: Én lehetek az első Maros megyei, aki bejut az Európai Parlamentbe, és az erdélyi választókörzetem Marosvásárhelyen fog központosulni, hiszen itt lesz az irodám. Minden esetre, én az erdélyi érdekek képviselőjének tartom magam, és nyilvánvalóan a magyar közösség érdekeit fogom képviselni. Van egy ambíciós tervünk, amelyet 8 éve indítottunk: Ez a Minority Safe Pack, amely az európai őshonos kisebbségek védelmét célozza meg, ezt a kezdeményezést 1,2 millióan írták alá. Ebben az ügyben a következő lépésként a politikai tárgyalások következnek, amikor az Európai Bizottság és az Európai Parlament ténylegesen elkezd dolgozni egy kisebbségek védelmét biztosító törvény elfogadásán – legalábbis ezt reméljük. Ez a projekt, lévén, hogy a FUEN (Federal Union of European Nationalities) elnöke is vagyok, a mi aktivitásunkhoz kapcsolódik és remélem, hogy véghez tudom vinni. Nyilvánvaló, hogy a magyar közösség egyetlen politikusa sem összpontosíthat kizárólag egy dologra, ezért úgy gondolom, hogy ott kell közbelépnünk, ahol a közösség, illetve Erdély érdekei megkívánják – akár gazdasági, akár éghajlati problémák, lehetőségünk kell nyíljon arra, hogy közbelépjünk. A fejlődés, az uniós források témája nagyon fontos feladatunk, hiszen továbbra is le szeretnénk hívni azokat, azt szeretnénk elérni, hogy a romániai mezőgazdászoknak ugyanolyan jövedelmük legyen, mint a francia vagy a belga társaiknak – egyelőre kettős mérce van, azon kell dolgozzunk, hogy közeledjünk a közép-európai szinthez ezen a téren.
R: Tehát, tárgyalni kell.
V.L.: Így igaz. Ez a mi szerepünk, különböző érdekek vannak, ez nem meglepetés. Egyik felől vannak a közép- és kelet-európai országok érdekei, amelyek, néha, ellentétben vannak a régi Uniós országok érdekeivel, ezért olyan megoldásokat kell keresnünk, amelyek többet hoznak Erdélynek, és a magyar közösségnek.
R: Ha bejut az EP-be, Ön lesz az első Maros megyei akit meg is választottak. Önnek tapasztalata van, sok időt dolgozott az EP-ben, Winkler Gyula kabinettjében, aki az RMDSZ listáján az első helyet foglalta el. Gondolt-e arra, hogy együtt dolgozzanak bizonyos témákon?
V.L.: Nyilvánválóan csapatban fogunk dolgozni. Mivel 2 európai képviselő vagyunk vagy leszünk, és persze, a csapataink együtt fognak dolgozni, valamint az otthoni RMDSZ-el, a képviselő és szentárok kollegákkal is együtt fogunk működni. Én azt szeretném, hogy szorosabb legyen az együttműködés, mint eddig. Winkler úr a gazdasági témákra fog összpontosítani, én pedig a kisebbségi jogokra, általános jogokra, törvénykezésre, és meg vagyok győződve, hogy egy nagyszerű csapatot fogunk alkotni az Európai Parlamentben.
R: Azoknak, akik nem ismerik Önt, kérem, röviden mutassa be az életrajzát.
V.L.: Marosvásárhelyen születtem 1977-ben. A középiskolát a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban végezetm, utána újságírói szakot Kolozsváron, majd a Marosvásárhelyi, Kolozsvári és Bukaresti Rádió magyar nyelvű adásainál dolgoztam. 9 évet éltem Bukarestben és sajtó manager voltam, eközben kezdett az érdeklődésem az európai ügyek felé fordulni. Így kezdtem el dolgozni Winkler úrral, és a két RMDSZ-es tanácsossal, miközben mesteri képzést szereztem közigazgatásban. Kötelezettségeim azt követelték, hogy többet legyek más európai fővárosokban, amikor is, többek között, aláírásokat gyűjtöttünk a Minority Safe Pack polgári kezdeményezéshez. Ezután ígérem, hogy gyakrabban leszek Erdélyben és Marosvásárhelyen.
Az előzetes adatok szerint, az Európai Parlamenti választásokon az RMDSZ-re leadott szavazatok aránya meghaladta az 5%-os küszöböt, Maros megyében pedig első helyen végeztek. Az első részeredmények alapján a Szövetség tagjai azt remélik, hogy két képviselőt fognak küldeni az Európai Parlamentbe.