Az állatkertek jelentős mértékben hozzájárulhatnak, és hozzá is járulnak a vadon élő állat-, növény- és gombafajok védelméhez, megőrzéséhez. Számos olyan területet van, ahol ezek az intézmények fontos szerepet játszhatnak, illetve játszanak a veszélyeztetett fajok védelmét szolgáló erőfeszítésekben. Ilyen terület például a fenyegetett fajok ex situ, tehát természetes élőhelyen kívüli, természetvédelmi célú szaporítása, az állatkerti tapasztalatoknak a vadon élő állományok védelmében való felhasználása, vagy éppen a természetes élőhelyükön már kihalt fajok megőrzése is.
Állatkertünk is teret biztosít a természetvédelmi munkának. A Marosvásárhelyi Állatkert az első romániai állatkert, amely részt vesz az európai bölény megmentéséért indított programban. Ennek első lépése volt a bölényünknek a Kaukázusba való szállítása. Most az egyedül maradt bikánk mellé 3 új bölénytehén került, amelyek tenyészcsapatot alkothatnak.
A 3 bölénytehén közül egy Németországból (Nürnberg), kettő pedig a miskolci állatkertből Magyarországról érkezett. Mindhárom tehén tavalyi, vagyis életkora 1 és 2 év közötti. Mint ismeretes az európai bölény 3 éves korára éri el az ivarérett kort. A két miskolci bölény tegnap este érkezett meg Marosvásárhelyre, de csak ma reggel engedték ki őket a kifutóikba.
Az Állatkert a jövő útján
Értesítjük látogatóinkat, hogy december 9.-e déli 12:00 órától 24 órán keresztül a marosvásárhelyi állatkert zöld házának egy része zárva lesz a látogatók előtt. Különleges lakók fogják elfoglalni erre az időszakra a házat, akikről annyit árulunk el, hogy zseniálisak, rendkívül szorgalmasak, mindenevők, általában nappali életmódot folytatnak, de ez alkalommal éjjeli is tevékenyek lesznek. Nagyon fontosak nekik társaik, ezért is költöznek be hozzánk.
Kik ezek a különleges, rejtélyes lakók és miért költöznek be?
Számunkra nagyon fontos, hogy látogatóink, jól érezzék magukat nálunk, ezért véleményükre, javaslataikra odafigyelünk. Sokan panaszkodtak, hogy nem találtak meg egy bizonyos állatot az állatkertben, pedig éppen érte jöttek. Ugyanakkor fontos számunkra a környezettudatosság, nem akarunk térképeket nyomtatni, hogy aztán szétdobálva megtaláljuk. Ezért nagy örömünkre szolgált amikor nyáron meglátogatott a We Care We Grow Egyesület, és azzal a kérdéssel rukkoltak elő, hogy nem szeretnénk-e egy olyan telefonos alkalmazást, amely tartalmazzon egy interaktív térképet, sok érdekes információt az állatokról 3 nyelven, push-up értesítéseket, visszajelzéseket lehetővé tevő részt, online jegyvásárláshoz linket, meg sok más hihetetlenül hasznos funkciót.
Ezért közösen megszervezünk az Állatkert területén, december 9.-én egy 24 órás hachathont, amikor közel 50 önkéntes programozó fog dolgozni a cél érdekében.
Az itt készülő telefonos alkalmazás ingyen elérhető és használható lesz minden látogató részére március 2.-a után, ugyanis szükség van 3 hónap tesztelési időszakra. Az Egyesület egy ajándékkal is készül az önkéntes résztvevők részére, ugyanis minden programozó ingyenes belépőt fog kapni az általuk szervezet, március 2.-án esedékes informatikusoknak szánt egynapos konferenciára, a Limitl3SS-re.
A hachathon ugyanakkor nemcsak témájában egyedi, hanem azért is, mert egy napig összefog több informatikai céget és mindkét marosvásárhelyi informatikát oktató egyetemét, hogy 24 órára együtt szolgálják a közösség érdekeit.
Az alkalmazás vázát elkészítették az egyesületet támogató marosvásárhelyi informatikai cég (3SS) alkalmazottai, így a résztvevők nem versenyként, hanem együttműködve fognak dolgozni és mindenki az általa választott, jól meghatározott részt fogja létrehozni, ami csak a többi társa által hozzáadott összetevő által válik egésszé. Így igazi csapatként fognak dolgozni. Ha valaki még szeretne jelentkezni önkéntesnek, kérjük, hogy az alábbi linkre kattintva https://www.limitl3ss.ro/hack4zoo jelezze részvételi szándékát.
Köszönjük eme különleges lakóinknak, a programozóknak, hogy fontos számukra az Állatkert, és lehetővé teszik, hogy látogatók még több élménnyel gazdagodva távozhassanak.
Köszönjük a látogatók megértését!