Az Aquaserv változtatni akar az eljárásokon!
A pontmaros.ro megkeresésére, Novac Razvan nem kívánt nyilatkozni, és ezt a döntést az ügyvédjével való kapcsolatfelvétel után hozta meg. Emlékeztetünk arra, hogy több tucat tulajdonosi társulásnak ő az adminisztrátora, és ezek közül néhánynál jelentős eltérések voltak a különböző közüzemi és egyéb szolgáltatóknak szóló bizonylatok és kifizetések között.
A tény, hogy Novac Razvan nem nyilatkozik ügvédje nélkül, arra utal, hogy a bíróságon való védekezésre készül, ami nagymértékben meghosszabbítja mind a nyomozást, mind a tárgyalást.
A különböző szakemberekkel és a lakástulajdonosi társulások rendszerében érintett emberekkel folytatott beszélgetések alapján az ügy több nagy és széleskörű okból bonyolult lesz:
- Valószínűleg nagyon sok ember bevonására lesz szükség ahhoz, hogy az ügyet legalább bíróság elé lehessen állítani. Szükség lesz a rendőrség bevonására, arra, hogy a nyomozás szakaszában körbejárjanak vallomásokért, majd részt kell venni a bírósági tárgyalásokon.
- Nagyon valószínű, hogy könyvelési-pénzügyi szakvéleményre lesz szükség minden egyes tulajdonosi társulásnál, amely károsult fél. A szakértelem nem ingyenes.
- Nagy valószínűséggel szükség lesz egy általános szakértői véleményre az egész helyzetről, akár az rendőrség által, akár annak kérésére, a pénzeszközök esetleges hűtlen kezelésének ellenőrzése érdekében. Ezután szükség van egy ügyészre, aki mindezt a munkát egy szilárd dossziéban összefoglalja.
- A tárgyalás, ahol a bírák egyik vagy másik döntést hozhatják.
Egyrészt ez normális. Másrészt ez legalább 1-2 évig fog tartani.
Tehát az érintett családok ezreinek a bíróságon kell majd igazságot keresniük. Tehát a legjobb esetben is, ha bűnösnek találják, elítélik; a kár részben vagy egyáltalán nem térül meg.
Ez idő alatt természetesen az Aquaservnek és más károsultaknak kell behajtaniuk a meg nem kapott összegeket.
Tragikus és szomorú. Sajnos.
Az összes beszélgetésből, amit a napokban folytattam az ügyben érintett emberekkel, szinte egyöntetűen az a következtetés alakult ki, hogy a nagy tulajdonosi társulásoknak meg kellene szűnniük, és a különböző karbantartási/javítási munkákhoz vagy a harmadik féllel való alkalmi kereskedelmi kapcsolatokhoz csak a tulajdonosok által működtetett lépcsőházi társulásoknak kellene létezniük, és így könnyebb nyomon követni a pénz útját. Az Aquaservnek pedig mozgósítania kell, hogy a vízellátást lakásonként szerződést kössön – mint minden más közműszolgáltató.
Az Aquaserv minden lépcsőházban szerződést akar kötni
Az Aquaserv sajtóközleményt küldött nekünk, amelyben arról tájékoztat, hogy a vállalat területi képviselői kampányt indítanak a vízellátás és a lakossági fizetések új rendszerének népszerűsítésére, amelyet minden lépcsőházban el fognak végezni. Ez ösztönözni fogja a bevételek és tartozások nyomon követésének pontosabb rendszerének létrehozását, amit az is mutat, hogy a kisebb társulások nem tudtak hatalmas tartozást felhalmozni, amit sokkal könnyebb nyomon követni.
Aquaserv sajtóközlemény (a kérdéseinkre válaszolva)
Pontmaros.ro: Mennyi a marosvásárhelyi tulajdonosi társulások által az Aquaserv felé nyilvántartott tartozások teljes összege?
Aquaserv: A tartozások teljes összege 5.333.351,10 lej (lásd a mellékelt listát). A legrégebbi kifizetetlen számla 2014 szeptemberéből származik, az adóslistán szereplő társulások többsége esetében a tartozások 2020-2021 után kezdtek növekedni.
Pontmaros.ro: Ebből az összegből gyanús a tulajdonosi társulások egy része, ahol a tartozások nem tükrözik a lakosság által teljesített kifizetések valóságát, ezért önök más képletet javasoltak a tartozások behajtására. Hány társulásról van szó? És mekkora a tartozásuk összege?
Aquaserv: Lépéseket tettünk a tartozással rendelkező társulásokhoz tartozó lépcsőházakban lévő bérlők tájékoztatása érdekében, többek között (de nem kizárólag) fizetési felszólításokat helyeztünk ki a tömbök hirdetőtábláira és a bérlők postaládáiba.
Az egyik ilyen akcióra 2024 szeptemberében került sor, amely 19, a területeken található tömbházakat kezelő tulajdonosi társulást célzott meg: Evreilor Martiri, B-dul 1 Dec. 1918, Aleea Carpați, Ady Endre, Tisei, Burebista, Hunedoara, Hunedoara, Înfrățirii, Rodniciei, Șurianu, Ghe. Doja, Romulus Guga, Pandurilor, Livezeni. (lásd a mellékelt listát)
Pontmaros.ro: Milyen eszközei vannak az Aquaservnek a kár helyreállítására?
Aquaserv: Az adósság behajtására a következő eszközök állnak rendelkezésre:
- idézés
- tartozáscsökkentő listák
- jogi lépések.
Pontmaros.ro: Mik a következő lépések az Aquaserv számára ebben az ügyben (amelyet a cikk bemutatott)?
Aquaserv: Az AQUASERV vállalat kérte és továbbra is kéri az adóssággal rendelkező társulásoktól az adósságok lépcsőházankénti bontását, annak érdekében, hogy minden egyes területtel külön szerződéseket kössön, hogy az áramlás csökkentésére irányuló intézkedések esetén az adóssággal nem rendelkezők ne legyenek érintettek.
A Maros Megyei Rendőrfelügyelőség a Gazdasági Bűnözés Elleni Nyomozó Szolgálaton keresztül négy, panaszok nyomán indított ügyben kezdte meg a vizsgálatot, de továbbiak is várhatóak, amint a tulajdonosi társulások befejezik saját ellenőrzéseiket és megállapításaikat.
Cristian Teodorescu