Tekintettel arra, hogy a téli síszezon elkezdődött a Hegyimentők fokozott figyelemmel felügyelik az üdülőtelepeken levő sípályákat. Naponta országos szinten a helyi és a megyei egységek kötelékében szolgáló, mintegy 500 hegyimentő 90 központban és bázison teljesít állandó szolgálatot. Néhány jó tanács azoknak a turistáknak, akik ebben az időszakban a téli sportokat válasszák:
1. Az önök súlyának, felkészültségüknek megfelelő technikai feltételekkel és kötésekkel ellátott téli (sí) sportfelszerelést válasszanak.
2. Legyenek elővigyázatosak, sízzenek óvatosan az első lesikláskor a pályákon, mert a felkészülésük, az edzettség szempontjából nem ott folytatják a téli sportolást, ahol az előző idénybe abbahagyták, szükség van egy kis bemelegítésre.
3. Legyenek tekintettel más sízőkre is, ne veszélyeztessék mások testi épségét, vagy okozzanak meggondolatlanul balesetet.
3. A lesiklás sebességét és a sízési stílust igazítsák az önök felkészültségéhez, sítudásukhoz, a saját fizikai állapothoz, a hó minőségéhez, legyenek tekintettel a sípálya nehézségi fokára és vegyék figyelembe az időjárási viszonyokat és a sípálya telítettségét is.
4. Válasszanak megfelelő útvonalat, hogy ne veszélyeztessék megálláskor a pálya alján levő várakozó sízőket.
5. Kerüljék ki nagy ívben, jobbról, vagy balról az önök előtt haladó sízőt, hogy ne érje társukat meglepetésszerűen a művelet.
6. A sípálya átszelésekor vagy lesiklás előtt elemezzék figyelmesen a pálya forgalmát és csak akkor induljanak el, ha megbizonyosodtak arról, hogy nem veszélyeztetik a pályán levőket.
7. Ne álljanak meg a pálya közepén, a szűkebb, vagy nem látható szakaszokon. Amennyiben leestek, igyekezzenek minél előbb elhagyni a pályát, hogy ne okozzanak balesetet.
8. Sí nélküli fel-és le gyalogláshoz kizárólag a pálya szélét használják.
9. Tartsák figyelemmel a sípályák következő jelzőtábláit (irányjelző, széljelző): Ne sízzenek az erdőben! Tilos a szánkózás! Ne sétáljanak a sípályán!
10. Vegyék számításba a sípályák nemzetközi fokozati jelzéseit: zöld–nagyon könnyű, kék–könnyű, piros–közepes, fekete–nehéz.
11. Ne használjanak a lesikláshoz improvizált eszközöket: nejlonzacskókat, műanyagfedőket, amelyeket nem lehet irányítani és emiatt súlyos balesetveszélyt okozhatnak.
12. A mentőcsapat megérkezésééig óvják a baleset helyszínét és a sérültet a sípályán a tett helyszínétől felfelé, mintegy 5-6 méterre a hóba helyezett, sílécekből kialakított kerítéssel.
13. Takarják be, tartsák melegen a balesetet szenvedettet és bátorítsák a mentésig.
14. Nagyobb eséskor, balesetkor (törés esetén) ne mozdítsák el a sérültet és kizárólag orvosoknak, egészségügyi asszisztenseknek vagy a hegyimentőknek engedjék meg, hogy segítsenek a bajba jutotton. A sípályákon gyakoriak a gerincsérülések ezért a nem orvosi szakértelemmel vagy felszereléssel történő mentése, beavatkozás végzetes lehet.
15. Balesetkor ne használjanak mást csak sajátos szállítóeszközt (sípálya hordágyat) és azt is akkor, ha megfelelően rögzítették a sérültet, vagy a sérült testrészt.
Baleset esetén értesítsék a helyi hegyimentő-szolgálatot az országos diszpécserszámon 0372126668 vagy 0SALVAMONT illetve a 112-es sürgősségi hívószámon a következő információk megadásával: a telefonáló neve, mi történt, hány személyt kell elsősegélyben részesíteni, mikor és hol történt a baleset, hol vannak a sérültek.
A szovátai sípálya december 26-án nyit