A Maros megyei kis falu, Magyarózd (Ozd) fölött magasodó dombon büszkén áll a Pekri-kastély, a reneszánsz építészet élő kincse. A barokk stílusú kastély tele van az itt élt magyar grófok történeteivel, de azt kevesen tudják, hogy a ma impozáns erődítményre emlékeztető épületben élt a híres magyar költő, Petrőczy Kata Szidónia, aki itt írta érzelmekkel teli verseit.
A több mint 400 éves múltra visszatekintő kastélyt, amely ez idő alatt a Radák és a Pekri családok tulajdonában volt, tűzvész pusztította el, majd 1732-ben teljesen újjáépítették. Fénykorában itt élt gróf Pekri Lőrincz és felesége, Petrőczy Kata Szidónia, az egyik első magyar barokk költőnő. Férje többszöri távolléte alatt a református egyházi irodalomra koncentrált, és számos verset írt, amelyek központi témája a halál és az emberi szenvedés volt.
Napjainkban a kastély egy keresztény egyesület tulajdonában van, amely azon munkálkodik, hogy visszaállítsa a kastély egykori fényét. A Bonus Pastor Alapítványnak az elmúlt években sikerült teljesen felújítania a tetőt, és most az egykori istálló épületében rehabilitációs központot működtet függőségben szenvedők számára. A kastély így viszi tovább azt a küldetést, amelyet az érzelmes magyar költőnő táplált e település számára: enyhíteni a szenvedést és visszaadni a reményt.
Építészeti jellemzők
A kastély a XVII. században épült, és bár formája védelmi szerepet sugallhat, nem valószínű, hogy valaha is betöltötte ezt a szerepet. Bár építésének pontos időpontja és eredeti tulajdonosa nem ismert, azt biztosan tudjuk, hogy sok éven át lakóhelyként szolgált. Alaprajza tipikusan reneszánsz, négyzet formájú, a sarkokon kör alakú tornyokkal.
Olvass tovább: