Mi a közös az erdélyi Holt-tengerben és Maros megye koronaékszerében? Az, hogy mindkét elnevezés a Medve-tóra utal. A gyógyvizű tó Erdély egyik legjelentősebb természeti kincse, ahol a jó levegő, az erdőből áradó nyugalom és a hegyvidéki táj szintén gyógyír a léleknek.
A világ egyik legkülönlegesebb tava
2019-ben a tudósok hivatalosan is elismerték, hogy a Medve-tó a világ legnagyobb heliotermikus tava. Ez nem kis dolog ám, főleg, ha értjük is, mit jelent. A heliotermikus tó egy olyan állóvíz, melybe nem ömlik termálvízű forrás, magas vízhőmérsékletét egyszerűen a Nap melege okozza.
A Medve-tó esetében ez úgy lehetséges, hogy a tó alján sósabb a víz, mint a felszínen, és míg a Nap felmelegíti ezt a sós alsó réteget, addig a víz felső rétege bent tartja a hőt.
Ugyanis a víz felszínén egy vékony réteget képez a ráhulló csapadék és a beléfolyó édesvízű patak, üvegházhatást létrehozva, így meggátolva, hogy a nagyobb sűrűségű sós víz a felszínre jusson és lehűljön. Ennek eredményeképp a Medve-tó felső részén 25-30 fok körüli a hőmérséklet, de a tófenéken akár 40-50 fok is lehet!
Sajnos azonban az elmúlt évtizedekben csökkent a tó hőmérséklete, nagyrészt a fürdőzők miatt, akik pancsolás közben összekeverik a felső- és alsó vízréteget. Ezért napi 2 x 3 órában korlátozzák a lubickolást, hogy a víz pihenni tudjon, és helyreálljon benne az édes-sós egyensúly.
A gyógyturizmus központja
A Medve-tó vize a só mellett többek közt vasat, magnéziumot, káliumot és jódot is tartalmaz. Jótékony hatását régóta ismerik, már a 19. század második felében hivatalosan bejegyzett gyógyfürdő volt. Nem kevesebb, mint 21 féle betegséget kezeltek itt! Elsősorban az alábbi problémák esetén ajánlják a gyógyulni vágyóknak:
- Meddőség
- Idült nőgyógyászati problémák, hormonzavarok
- Krónikus reumás panaszok, ízületi gyulladások
- Idegrendszeri problémák
- Anyagcserezavarok
A fürdőzők számára jó hír, hogy –igaz, belépő ellenében– hangulatos fapallón lehet napozni és napágy is bérelhető. A vízben való lebegés során az ember szinte érzi, ahogy elhagyja a feszültség a testét (nem lehet egykönnyen elmerülni a sótartalom miatt). A tó átlagos mélysége egyébként 10 méter körül van.
Kirándulás és látnivalók a Medve-tó körül
Ha a tófürdőben már kistrandoltátok magatokat, fedezzétek fel az üdülőtelep egyéb programlehetőségeit is!
- A tó körbesétálható: kiépített ösvény halad a víz mellett, padokkal és pihenőhelyekkel szegélyezve. Sőt, néhol még asztalok is vannak, így akár piknikezni is tudtok. A fák kellemes árnyékot nyújtanak, a tóra való rálátás csodaszép, és ha nincsenek túl sokan, az erdő csendjét is élvezhetitek!
- Irány a sósziklák! A só-tanösvény a Medve-tó partjától indul, érinti a Kígyós- és Rigó-tavat, majd elér a látványos sóhegyekhez. Az ösvény innen visszakanyarodik, elhalad a Mogyorósi-tó mellett, majd visszaér a Medve-tóhoz.
- Ha csónakázni szeretnétek, keressétek fel a Tivoli-tavat! Körülbelül 1 km-re terül el a Medve-tótól, és nem csak csónakbérlésre van lehetőség, de még egy kalandpark is működik a tó mellett.
- Lenyűgöző körpanorámáért vegyétek célba a szovátai kilátótornyot! A 28 méter magas faépítmény autóval is megközelíthető és szabadon látogatható. Arra azonban számítsatok, hogy a Medve-tó nem fog látszódni, hiába mássza meg az ember mind a 120 lépcsőt. De a festői táj látványa kárpótol ezért!
- Mivel Szovátán több, kisebb, szintén gyógyvizű tó is található, így érdemes ezekhez is elkirándulni. Sósvizű a Mogyorósi-tó, a Rigó-tó, a Fekete-tó, a Vörös-tó és a Kígyós-tó, édesvizű a Piroska-tó. Ha tehát olyan helyen fürödnétek vagy kirándulnátok, ahol kisebb a tömeg, akkor ne ragadjatok le a Medve-tónál! – blog.szallas.hu