A hódot törvény védi Romániában, és e rágcsáló populációja egyre növekszik. Egy tanulmány szerint 2020 elején 2200 egyedet számláltak.
“Az elmúlt évtizedben a Milvus Csoport tanulmányozta a hód elterjedését különböző romániai vízgyűjtőkön, elsősorban a Maros, az Olt és a Ialomita folyókon. A hódok Romániában történő visszatelepítése 1998 és 2003 között zajlott le ebben a három vízgyűjtőben, és az új területek kolonizációja valószínűleg még mindig folyamatban van. Jelenleg a faj aktivitása e folyók egyes mellékfolyóin figyelhető meg, de az utóbbi időben a Tisza, a Szamos és a Duna folyókon is megfigyelték a hódot” – olvasható a Milvus Csoport honlapján 2019 végén megjelent cikkben.
Az eurázsiai hód a tavakat és a folyóvizeket népesíti be. Szigorúan növényevő, számos fás és lágyszárú fajt fogyaszt. Általában sekély vízben vagy sekély víz szélén táplálkozik, ahonnan veszély esetén könnyen visszahúzódhat a mély vízbe. A családnak vannak rögzített táplálkozóterületei, amelyeket az egyedek látszólag véletlenszerűen használnak.
Télen a hódok puha kéreggel és faágakkal táplálkoznak anélkül, hogy jelentős károkat okoznának. Alternatív táplálékforrásként ágakat is gyűjtenek, ezért nem ajánlott az általuk kivágott fák eltávolítása.
Nyári táplálékuk: növényzet, rügyek (nádi kanárifű), fűzfalevelek. A hódot alapvető fajnak tekintik, mivel kedvező feltételeket teremt számos vízi és félvízi növény- és állatfaj fejlődéséhez.
A Milvus.ro honlap szerint a 19. században a legtöbb európai országban a kihalásig vadászták a húsáért, a szőréért és a parfümkészítéshez használt kasztoreumáért (a végbélmirigyek váladéka). Ma a faj szigorúan védett Romániában és Európában.