Ion Vlasiu. Szemben az idővel című rendezvény a marosvásárhelyi Kultúrpalotában

Ion Vlasiu. Szemben az idővel című rendezvény a marosvásárhelyi Kultúrpalotában

A Maros Megyei Múzeum Művészeti Osztálya 2024. november 14-én, csütörtökön 17 órától a Kultúrpalota jobb szárnyának harmadik emeletén rendezi meg a Ion Vlasiu, Szemben az idővel című rendezvényt. A belépés ingyenes. Az esemény a Kultúrpalota felújítása miatt bezárt Ion Vlasiu Galéria újranyitásának ünnepe. Román nyelvű program.

A rendezvény célja, hogy Ion Vlasiu (1908–1997), a román művészet és irodalom irányát meghatározó szobrász, festő és prózaíró összetett személyiségét közelebb hozza a közönséghez. Vlasiu alkotásai a kifejezőeszközök közötti átjárhatóságról tanúskodnak, hiszen lendületesen váltogatja a vésőt, ecsetet vagy tollat, ugyanakkor témái változatosságát, látásmódja eredetiségét, a formák és anyagok sokfélesége iránti nyitottságát is bizonyítják. Az esemény a Ion Vlasiu Galéria jelentőségének kidomborítását is szolgálja. A marosvásárhelyi kulturális térben egyedülálló hely ez, amely a művész műveivel és személyes tárgyaival egyszerre teremt múzeumi hangulatot és idéz fel valamit a műterem hangulatából.

Az esemény vendégei Dr. Eugeniu Nistor filozófus, író és tanár, egyike a Ion Vlasiut személyesen is ismerőknek, aki „zarándoklatot tesz a Ion Vlasiu mesterhez kötődő emlékek terében és idejében”, valamint Ana Maria Galea és Vitályos Lehel, akik zenei betétekkel egészítik ki az emlékezést. A rendezvény házigazdái, Dr. Cora Fodor művészettörténész és Dorel David Morar szobrászművész a Művészeti Múzeum kiállítótereiben látható művek tükrében beszélnek Ion Vlasiu alkotói tevékenységéről, különös tekintettel a most újonnan kiállított művekre. Fényképek tanúskodnak majd a „Ion Vlasiu. Ember a fák között” című kiállításról, amely a közelmúltban került megrendezésre a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban.

A kiállítás különlegessége Ion Vlasiu több, a galériában újonnan bemutatott műve: a művész lánya, Ioana Vlasiu művészettörténész és kritikus adományából származó kilenc grafika, a Ion Vlasiu. Ember a fák között című kiállításon szerepelt rajzok, valamint két kivételes szobor, amelyet a család letétbe helyezett. Három másik festményt is láthat ideiglenesen a közönség, ezek két marosvásárhelyi magángyűjteményből, a Liviu Cojoc-gyűjteményből és a Lucian Pop-gyűjteményből származnak.
Mintegy 50 festészeti és szobrászati alkotás látható, amelyek illusztratív válogatást nyújtanak a mester Maros Megyei Múzeumnak tett 96 műből álló nagyszabású adományából. A munkásságának szentelt külön térrel rójuk le hálánkat nagylelkű gesztusáért. A marosvásárhelyi gyűjteményben található művek főként az alkotói kiteljesedés, a teljes érettség és a szintézis időszakából valók, mint például a Parasztok álma, Ileana, Szemben az idővel, Földi paradicsom, Anyaság, Pár, hogy csak néhányat említsünk. De van néhány rendkívüli alkotás a kezdeti időszakából is: Szulamita és Önarckép.

Dr. Eugeniu Nistor filozófus és író, a Romániai Írószövetség és a Román Filozófiai Társaság tagja. A Bukaresti Egyetem filozófia szakán doktorált, az Orvosi, Gyógyszerészeti és Technológiai Egyetem professzora és a Román Akadémia „Constantin Rădulescu-Motru” Filozófiai és Pszichológiai Intézetének kutatója. Tizenöt esszékötete jelent meg, többek között: „Blaga-i elméletek a stilisztikai mátrixról”, „Tanulmányok és esszék a kultúra filozófiájáról” és mások. Tizenkét verseskötete is megjelent, többek között: „Tavasz kék biciklin”, „A folyó glosszái”, „Öblök és melankóliák”. Filozófiai és irodalmi témájú könyveiért többször részesült a Romániai Írószövetség Marosvásárhelyi Fiókja és más kulturális intézmények kitüntetésében, a Román Akadémia pedig kétszer adományozta neki a „Vasile Conta” filozófiai díjat.

Ana Maria Galea – ének és Vitályos Lehel – nagybőgő: „Reinventing Maria Tănase”
Ana Maria Galea, a hazai és nemzetközi közönség előtt jól ismert standard jazz énekesnő ezúttal új projekttel jelentkezik, amelyet Maria Tănase dalai, az autentikus folklór és a kortárs zene inspirált. Maria Tănase zenéje mindig ihletet jelentett a művészek számára. Ana Maria ajánlatát Vitályos Lehel, a kísérleti zene és az improvizáció iránt szenvedélyesen érdeklődő nagybőgős lelkesen fogadta és a dolgok természetesen alakultak, így született meg a „Reinventing Maria Tănase”.