Július 25- től jelentősen nőtt a büntetés a fogyatékos személyeknek fentartott helyekre parkolóknak

Július 25- től jelentősen nőtt a büntetés a fogyatékos személyeknek fentartott helyekre parkolóknak

A szombaton életbe lépett törvénymódosítás rendelkezései alapján, azon személyek akik jogtalanul állnak a fogyatékos személyeknek fentartott parkolóhelyekre 2.000 és 10.000 lej közötti pénzbírságban részesülnek, ami azt jelenti, hogy ötszörösére emelkedett a jogszabályban megszabott felső büntetés küszöb, taglalta Csép Éva Andrea, RMDSZ- es parlamenti képviselő, a módosítás egyik kezdeményezője.

A szakpolitikus elmondta, hogy többek között akadálymentesítéssel, utazási támogatással és ingyenes orvosi szakvizsgálattal segíti a fogyatékkal élő személyeket a törvény, amelyet július 22- én hirdetett ki az államelnök.   Törvénymódosító tervezetében a Maros megyei szakpolitikus módosított a védett műhelyek meghatározásán, és az akadálymentesítésre is hangsúlyt fektetett, ugyanis fontosnak tartja, hogy a diszkriminációt mielőbb kiküszöbölhesse, és a fogyatékkal élőknek hozzáférést nyújtson a munkahelyekhez, jogot a közlekedéshez és az ügyintézéshez. 

A újonnan érvénybe lépett meghatározás szerint a védett műhelyek lehetőséget biztosítanak a fogyatékkal élőknek a munkavállalásra: legalább három fogyatékkal élő alkalmazottal kell rendelkezniük, arányuknak legkevesebb 30 százaléknak kell lennie az alkalmazottak körében. Munkaidejük legkevesebb 50 százaléka lehet a többi alkalmazott ledolgozott munkaidejének. „Tehát nem lehet napi egy órás munkaidővel alkalmazni egy fogyatékkal élőt, és arra hivatkozni, hogy védett műhelyt működtetünk” – részletezte a módosítást Csép Andrea. Hozzátette: védett műhelynek minősülnek ezután a fogyatékkal élő személyek által működtetett PFA-k, II-k is.  

Emellett azt is szabályozták, hogy a rokkantsági fokozat megállapításáért ne kelljen fizetniük a fogyatékkal élőknek, valamint az utazásukra is odafigyeltek: eddig 12, illetve 24 menet-jövet utat támogatott az állam, amelyet sikerült megduplázniuk és szétválasztaniuk. Így a fogyatékkal élőknek nem szükséges egyszerre kiváltaniuk az odaút és a visszaút jegyeit, hanem elegendő csak az egyikkel élniük, a másikkal pedig később élhetnek, amikor éppen szükségük van rá. Azokra is gondoltak, akik saját, fogyatékosságuknak megfelelően átalakított autóval rendelkeznek, és nem használják a közszállítást: a mérsékelten fogyatékos személyek 750 lej, a súlyosan fogyatékos személyek pedig 1500 lej értékben írhatják le üzemanyag-költségeiket az utazási támogatásból, ha kasszabonnal bizonyítják útjukat.