Ma kezdődik a nulladik osztályba való beiratkozás. Az első szakasz március 4-e és 23-a, a második szakasz április 23-a és 30-a között zajlik. A rendelet szerint minden gyermeket felvesznek a lakhelye szerinti körzeti iskolába, a fennmaradó helyeket pedig a más körzetekből vagy más településről érkező gyerekek tölthetik be.
Azokat a gyermekeket kell beíratni előkészítő osztályba, akik 2020. augusztus 31-ével bezárólag betöltik hatodik életévüket. A szülők igénylésére a 6. életévüket 2020. szeptember elseje és december 31-e között betöltő gyerekeket is be lehet íratni az iskolába, amennyiben az úgynevezett pszichoszomatikus felmérés során iskolaéretteknek nyilvánítják őket.
Március 26-án a beiskolázással foglalkozó országos bizottság egy számítógépes
program segítségével összesíti a beiratkozási kérelmeket, és megtörténik a lakhely szerinti körzeti iskolákba való elosztás. Március
27-e és 30-a között a tanintézmények besorolják a szabadon maradt helyekre a más körzetekből vagy más településekről jelentkezőket. Túljelentkezés
esetén a különféle általános, illetve a tanintézmények által megszabott sajátos kritériumok alapján rangsorolják a gyerekeket.
Azoknak a szülőknek a kérelmét, akik nem a lakhelyük szerinti körzeti iskolába íratták a gyermeküket, a kiválasztott tanintézményben azonban nem jutott hely számukra, március 31-én tárgyalják majd meg az illetékes bizottságok. A beiratkozások első szakaszában felvételt nyert gyermekek névsorát, a fennmaradó helyek számát és az első szakaszban elutasított jelentkezők jegyzékét április 1-jén teszik közzé a tanintézmények székhelyén és a megyei tanfelügyelőségek honlapján. Az előkészítő osztályokba felvételt nyert gyerekek végleges listáját május 7-én teszik közzé, május 8-a és 15-e között pedig rendezni kell a be nem íratott, de iskolaköteles gyerekek helyzetét.
A pedagógusok évről évre kihangsúlyozzák: nem kerül hátrányos helyzetbe, nem fog kevésbé érvényesülni az, aki mindvégig magyarul tanult az iskolában. Az egyre bővülő magyar egyetemi hálózat, főiskolai képzés sokféle lehetőséget biztosít a továbbtanuláshoz. A szerényebb anyagi körülmények között élő tanulók pedig számos támogatási lehetőséget, ösztöndíjat is igénybe vehetnek.
Idén újdonság, hogy azokban az iskolákban, ahol két vagy több osztály indul, ott az oktatási intézmény választja meg, hogy milyen módszerrel osztják el a jelentkezőket az osztályok között: egyik módszer az ábécé-sorrendet követi (ezt azonban úgy, hogy a fiúk és lányok száma arányos legyen), a másik módszer pedig a sorshúzás. Ezzel megszűnik a pedagógusválasztás lehetősége.
A beiskoláztatási terv szerint Marosvásárhelyen három iskola van, ahol egynél több előkészítő osztály indul: a Bernády György Gimnázium (a volt 2-es), az Európa Gimnázium és a Liviu Rebreanu Gimnázium. Előző években előfordult, hogy a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban is a tervezettel ellentétben több osztály indult, mivel a körzethez tartozókat kötelező módon fel kell vennie az iskolának.