Több országot riadóztattak a Franciaországban gyorsan terjedő poloskák miatt. Olaszországban, Belgiumban és Németországban is megjelentek, Algéria már megelőző intézkedéseket hozott, az Egyesült Királyság szerint pedig a rovarok már elérték az országot. A múlt hét végén hét franciaországi iskolát zártak be poloskák miatt, és még több oktatási intézményt is érintettek – jelentette be a francia oktatási miniszter. Az Eurostar vasúttársaság azt nyilatkozta, hogy a vonatok fertőtlenítésén dolgozik, hogy megakadályozza a poloskák terjedését.
Romániában pedig az elmúlt hónapokban egyre több olyan embertől érkezett beszámoló, akiknek sikerült megszabadulniuk az ágyi poloskáktól. A legtöbb bukaresti lakos, akik arról panaszkodtak, hogy poloskák lepték el otthonukat. Egyesek Facebook-csoportokban elárulták, hogy több ezer lejt költöttek kártevőirtó cégek szolgáltatásaira, míg mások azt állítják, hogy ki kellett dobniuk matracukat, ágyneműjüket, sőt még bútoraikat is.
Mi a helyzet Marosvásárhelyen?
Marosvásárhelyen a helyzet még nem olyan kétségbeejtő, mint Franciaországban, de a kártevőirtó cégeknek már elég sok esetet jelentettek.
Hogy képet kapjunk a marosvásárhelyi helyzetről, Ovidiu Tat-al, a DDD munkatársával beszélgettünk. Elmondta, hogy cégének valóban speciális munkálatokat kellett végeznie a poloskák kiirtása érdekében. “Ezek (az ágyi poloskák) főleg Marokkóból érkeztek, és Franciaországba kerültek, egy olyan országba, amely már évek óta küzd ezzel a problémával. Mivel a világ egyik leglátogatottabb országa, a turisták a poggyászukban poloskákkal végzik, és onnan a világ különböző pontjaira kerülnek. Nagyon nehéz ellenük küzdeni” – mondja Ovidiu Tat.
A kártevőirtó szakember a poloskák elleni legújabb megoldásokról is mesélt: “Új anyagok jelentek meg a poloskák elleni küzdelemre, különösen a feromonok. Az eddig kipróbáltak alapján azt mondhatom, hogy a feromonok kényelmet teremtenek a kedvezményezettnek, nem zavarják őket, hiszem nem büdösek. Az ágyi poloskák akár hét hónapig is élhetnek élelem és víz nélkül. Létezik füsttel vagy szénköddel való megoldás is. Ezeknek azonban szaguk van, és mindenhová eljutnak a házban.
“Sajnos Romániában a törvények miatt, amikor kártevőirtást végzünk, nem mehetünk be az összes lakásba, így már régóta csak a pincékben és a lépcsőházban dolgozunk. A poloskák azonban vizet és élelmet keresnek, ezért nem a lépcsőházban, hanem a lakásokban tartózkodnak, így ez a fajta beavatkozás nem sokat old meg” – mondta a szakember.
Bár a marosvásárhelyiek által bejelentett esetek száma nem riasztó, Ovidiu Tat rámutat, hogy a marosvásárhelyi hulladékprobléma és a textilanyagok, köztük a matracok közterületen vagy szeméttelepek közelében való tárolása miatt számítani lehet a számuk növekedésére.
A poloskacsípések vörös foltokat, hólyagokat vagy kiütéseket hagynak a bőrön, és erős viszketést, allergiás reakciókat okozhatnak, de akár alvászavarokat, szorongást is. Megjelenésük nincs összefüggésben az adott környezet higiéniájával.