Közel egy évtizede húzódó heves politikai és társadalmi vitát követően a román környezetvédelmi miniszter 2024 októberében újra engedélyezte a barna medve vadászatát. Az erdőgazdaságokat is felügyelő minisztérium azt követően adott engedélyt mintegy 500 példány kilövésére, hogy júliusban egy túrázó fiatal lány életét vesztette Brassó közelében, miután medve támadta meg a Bucsecs-hegységben.
Fél Európát megrázta a július 9-én érkezett hír, amikor a Brassó megyei Bușteni környékén, egy hegyi túraösvényen medve támadott meg egy túrázó fiatal nőt. A hegyimentők beszámolója szerint a vadállat magával vonszolta a 19 éves lány testét az erdőben egy olyan helyre, ahol a túratársai már nem láthatták. A lány holttestét a hegyről lehozó hegyimentők arról számoltak be, hogy ilyen csúnya, véres bevetésük még nem volt. A szakemberek is értetlenül álltak a tragédia előtt, különösen, miután az állatorvosi vizsgálat megállapította, hogy a medve nem volt veszett – írja a Maszol.ro erdélyi magyar hírportál.
A júliusi tragédia nyomán ismét fellángolt a régóta tartó vita a medvevadászat pártolói és ellenzői között. A román politikusok a nyári szünet ellenére aktivizálták magukat: Marcel Ciolacu miniszterelnök rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezte, hogy a veszélyes területeken lehetővé tegyék a medvék kilövését.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter rájött, hogy a kormány addig követett vadáttelepítési programja nem működik, ezért új projekt indítását jelentette be azzal a jelszóval, hogy „vagy kilövik, vagy elaltatják” a medvéket.
– emlékeztet a Maszol.ro hírportál.
Augusztusban ismét napirendre került a román parlamentben Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor korábbi javaslata, amely mintegy 500 egyedes kilövési kvótát határozott meg. Tánczos Barna még 2023-ban törvénytervezetté alakította át a korábban elutasított miniszteri rendeletét a kilövési kvótáról. 2023. november 6-án a román parlament felsőháza jóváhagyta a tervezetet, majd a képviselőház is rábólintott.
Újra szabad a medvevadászat
A brutális medvetámadás után hat nappal, július 15-én a bukaresti képviselőház elfogadta a romániai medveállomány kezeléséről szóló, az RMDSZ által kidolgozott törvényt.
A tervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő a következő másfél évre (2024 és 2025) az emberek elleni támadások, illetve a medvék okozta gazdasági károk megelőzése érdekében.
Ez azt jelenti, hogy újból engedélyezték a 2016-ban betiltott vadászatot a medvék túlszaporodásának kezelésére, és a szaktanulmányok alapján meghatározott éves megelőzési kvótákat vezetnek be.
Októberben tehát megkezdődhetett a medvék vadászata, aminek persze ellenzői is szép számmal voltak, illetve vannak. A Maszol cikke szerint a kilövési kvóta emelésének hatásai hosszabb távon éreztetik majd hatásukat, annyi azonban bizonyos, 2024-ben is jelentős károkat okoztak a nagyvadak, különösen a lábasjószágokat – juh, kecske, szarvasmarha – a hegyekben ridegen tartó gazdaságok, illetve a legeltetéssel foglalkozó kisvállalkozók számára.
A medvéket etetni tilos!
Egy másik változás, amit hozott a júliusi tragédia, hogy Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter minden eddiginél szigorúbb fellépést jelentett be azokkal szemben, akik etetik a medvéket. A medveetetés ugyanis vonzó turistalátványosságnak számít Brassó, Szeben és Hargita megyében, valamint a Transzfogarasi autópálya környékén.
A fentiek során bekövetkező medvetámadások megelőzése érdekében az Argeș (Argyas) megyei prefektus úgy döntött, hogy medveáttelepítési programot indít. Szeptemberben el is kezdődött a program egy vadrezervátumba, ám a kezdeményezés eredményéről egyelőre nem sok hír érkezett. Az argyasi medvék befogása kapcsán a román sajtó beszámolt egy balul sikerült esetről, amikor egy anyamedve és bocsai befogása közben egy túlbuzgó apuka veszélyesen közel ment a vadakhoz, és az anyaállat megmarta, miközben a férfi telefonnal videóra akarta venni a „ritka látványosságot”.
Felszámolják a medveleseket
A környezetvédelmi miniszter azt is bejelentette, hogy az ország erdőségeiben található medvelesek mostantól kezdve „törvénytelenek”. A Romsilva román erdőgazdasági vállalat szintén bekapcsolódott a medvékkel szembeni óvintézkedések sorába azzal, hogy bejelentette: térfigyelő kamerákat szereltetnek fel a legkedveltebb túraútvonalak mentén, hogy a kamerák segítségével figyelmeztethessék a turistákat a medvék veszélyes közelségére. MTI