A vártnál később érkezik Romániába a koronavírus elleni oltás második szállítmánya, amelyet eredetileg mára vártak. A Stratégiai Kommunikációs Törzs közölte, hogy jelenleg úgy tudják, hogy újabb szállítmány holnap érkezik Bukarestbe, Kolozsvárra és Temesvárra, majd szerdán Brassóba, Konstancára, Craiovára és Jászvásárra. Összesen 150 ezer adag oltóanyagról van szó. A késedelem oka, hogy a szálító nem tudta időben előkészíteni és bedobozolni a szérumot.
Mint ismert, Romániába pénteken érkezett az első tízezer koronavírus elleni oltás a nagylaki vámhoz, és szombaton jutott el a bukaresti Cantacuzino intézetbe. A védőoltáskampány vasárnap kezdődött abban a tíz kórházban, amely a koronavírus elleni harc legelső sorában van. Ezek a brassói járványkórház, a bukaresti Matei Balş járványtani intézet, a bukaresti Victor Babeş járványkórház, továbbá a kolozsvári, a konstancai, a craiovai, a iaşi-i járványkórház, a nagybányai tüdőkórház, a suceavai megyei sürgősségi kórház, valamint a temesvári járványkórház. Az Európai Bizottság és a BioNTtech/Pfizer között megkötött szerződés alapján Románia több mint tízmillió adag vakcinához juthat hozzá.
Vasárnap be is oltották az első román állampolgárt COVID-19 elleni vakcinával. Ő a bukaresti Matei Balş járványtani intézet asszisztense, és annak az egészségügyi csapatnak volt a tagja, amely idén február 27-én kezelésbe vette az első koronavírussal fertőzött romániai lakost. A COVID-19 elleni oltási kampány vasárnap vette kezdetét.
Összehangolt immunizálási kampány az EU-ban
Az Európai Unió (EU) mind a 27 tagállamában egységesen kezdődött meg tegnap a lakosság koronavírus elleni összehangolt beoltása. Az Európai Bizottság a június közepén elfogadott oltóanyag-stratégiájában a beoltás ugyanazon a napon kezdődő tagállami megkezdését szorgalmazta, ennek érdekében az első adagokat szombaton kiszállították. Az uniós országok vasárnap megkezdhették az immunizálást, de dönthettek úgy is, hogy ma vagy holnap fognak hozzá. Az engedélyezett oltóanyag szállítása december végéig, majd a következő hónapokban heti rendszerességgel folytatódik. Mivel az első hónapokban nem lesz elegendő adag ahhoz, hogy minden felnőttet beoltsanak, az első dózisokat a tagállamok által meghatározott elsőbbségi csoportok kapják, például az egészségügyben dolgozók és a 60 év felettiek.