Szováta városa Romániában, Maros megyében, Marosvásárhelytől 60 km-re keletre, a Mezőhavas délnyugati előterében, a Szovátai-medencében fekszik. A sós-gyantás levegővel bíró város körüli hegyeket őserdő szintű érintetlen erdők borítják, mely sajátságos mikroklímát biztosít a településnek.
Legjobb látnivalók Szovátán
A Székelyföld egyik legfiatalabb városa 1578-1582 között alakult ki, első lakói a sóbányák őrzésére ide telepített családok lehettek. A várost messze földön híressé tevő sósvizeket már évszázadokkal ezelőtt is használták fürdőzésre, ám Szováta első, hivatalosan engedélyezett gyógyfürdője, a Géra-fürdő csak 1872-ben nyílt meg.
A szovátai sósvizekkel 21-féle betegséget gyógyítottak. Enyhülést remélhettek többek között a reumával, ideggyulladással, a méh és függelékeinek betegségeivel, angolkórral, vérszegénységgel, kezdődő érelmeszesedéssel élők, sőt, a gyógyvizek az elhízás kezelésére is alkalmasak voltak.
Az üdülőtelep mai építészeti arculatát mesébe illő, vadászkastély stílusú villák adják, melyek a XX. század első éveiben épültek. A városban több, mint hetven gyönyörű villaépületet csodálhatunk meg.
1. Medve-tó (Lacul Ursu)
Szováta, és talán egész Erdély leghíresebb tava, a Medve-tó 1875-ben alakult ki, s ez Európa legnagyobb heliotermális tava. A jelenség lányege, hogy a tó felső részén átfolyik a két környező patak édesvize, amely átengedi a napsugarakat. Az alatta elterülő sós víz emiatt jelentősen, akár 35 C fokra felmelegszik. Az édesvíz azonban megakadályozza a visszasugárzást, a hő ezért, a sókristályoknak köszönhetően tárolódik a vízben.
A kiterített medvebőrre emlékeztető állóvíz hossza 306 méter, kerülete 910 méter, legnagyobb mélysége pedig 18,1 méter. A csodálatos természeti környezetben fekvő tó gyógyító vizében nyáron fürödhetünk is, amely egyedülálló élmény, hiszen a magas sótartalomnak köszönhetően az úszó szinte lebeg a víz felszínén.
A Medve-tó partján létesített fürdőépületekben gyógyközpont működik, ahol különböző megelőző, wellness és gyógyító kezeléseket kaphatunk. A legtöbb gyógyulást a meddőség és egyéb nőgyógyászati problémák területén érik el, emellett hatékonyan gyógyítják a belsőelválasztású mirigyek zavarait, idegrendszeri betegségeket, anyagcserezavarokat és mozgásszervi betegségeket is.
A Medve-tó környékén számtalan étterem, kávéház csábít finom falatokkal, több helyen hangulatos kerthelyiségben vacsorázhatunk esti műsor és élőzene mellett.
2. Medve-tó sétány (Aleea turistica Lacul Ursu-Muntele de Sare)
Ha szívesen megismernéd a Medve-tó környékét is, kényelmesen körbesétálhatod egy több, mint 1 kilométer hosszú, szépen karbantartott sétányon. A kövezett vagy fából készült ösvények nem csak a tó körül futnak, hanem számos egyéb látványossághoz is elvezetnek.
Eljuthatsz például a közeli, kisebb tavakhoz és a Sóhegyhez, közben mókusokkal, kacsákkal is találkozhatsz. Az árnyas fák alatt játszótér, pihenőpadok és különleges fatörzs szobrok állnak.
3. Kisebb sóstavak
A Medve-tó szomszédságában további kisebb tavak, így például a Rigó-tó, a Vörös-tó, a Fekete-tó és a Piroska-tó találhatóak. A magas só- és ásványianyag – tartalmú Rigó-tóban is lehet fürödni, bár nincs kiépített strandja.
4. Sóhegy (Muntele de sare)
Az erdélyi sóhegyek 20-22 millió évvel ezelőtt keletkeztek, felszíni megjelenésük pedig a 12 ezer évvel ezelőtt véget ért pleisztocén időszakra tehető. A néhol 15 méteres magasságot is elérő legszebb sósziklák a Piroska-tó felé, valamint a Vörös és a Zöld tavak mellett találhatóak. Vállalkozó kedvűek akár meg is mászhatják őket, azonban nincsen a csúcsra vezető kijelölt ösvény.
5. Tivoli-tó
Ha festői környezetben szeretnél csónakázni egy jót, vagy épp horgászatra támadt kedved, a Tivoli-tónál mindkettőt megteheted. Az erdő ölelésében fekvő mesterséges tó minden évszakban különleges hangulatot áraszt.
6. Mini Erdély Park
Szovátától alig 50 percnyire bájos kis makett világ vár kicsiket és nagyokat. A Szejkefürdőn található Mini Erdély Parkban ugyanis több, mint 120 erdélyi történelmi épület és középkori vár makettjét láthatják az érdeklődők. A parkban számos izgalmas élmény vár, így például utazhatsz a Mini székely gőzösön és felkeresheted az Orbán Balázs Látogatóközpontot.
7. Szovátai Kilátótorony (Turnul Belvedere Sovata)
A 28 méter magas, három szintes szovátai kilátótornyot mindenképpen érdemes megmászni, ha erre kalandoztok. A torony magasából gyönyörű kilátás nyílik a városra, a falakon pedig azt is követheted, mit láthatsz az adott irányban. A kilátó kényelmes sétával elérhető például a Medve-tótól az erdőn keresztül.
8. 14 keresztes kápolna (Capela 14 cruci)
Ha vonzódsz a szakrális helyekhez, tégy egy kis kirándulást Szovátán a Căpâlna-hegyre, a 14 keresztes kápolnához! A Golgota 14 állomását jelképező kereszteket 1876-ban alkotta meg Esztergár János remete, a kis templom pedig számos látogatót vonzott. Manapság évente két zarándoklatra kerül itt sor.
A városból a hegyet a Cerbului utca felől érhetitek el, a jelzés, melyet követni kell, a kék háromszög fehér körvonallal. A hegytetőn nemcsak a kis kápolna vár, hanem néhány pihenőpad is, a panoráma pedig fantasztikus.
9. Mezítlábas ösvény
Nemcsak a lelkednek, de az egészségednek is jót tesz, ha kipróbálod a szovátai mezítlábas ösvényt, amely serkenti a vérkeringést, növeli az ellenállóképességet, és hozzájárul az egyensúly és a testtartás javításához. Az ingyenes mezítlábas ösvényt a Piroska-tó szomszédságában találod, melyet a Medve-tó bejáratától könnyen elérhetsz.
10. Túraútvonalak
Ha nemcsak az egyedülálló sósvizek, de Erdély csodás természeti környezete is vonz, Szováta sem okoz majd csalódást. Számtalan gyalogos és kerékpáros túralehetőség között válogathatsz például az alábbi oldalon. A weblap szerkesztői 31-féle, Szovátáról induló vagy azt érintő túraajánlatot gyűjtöttek össze, melyek között találsz félórás sétát csakúgy, mint egész napos kirándulástippeket is.