Mit jelentett amatőr filmesnek lenni a szocializmusban?

Mit jelentett amatőr filmesnek lenni a szocializmusban?

Többek között a címben szereplő kérdésre kaphatnak választ azok, akik megtekintik az igencsak érdekesnek ígérkező időszakos tárlatot a marosvásárhelyi Kultúrpalota 2. emeleti kiállítóterében. A Kamera, forog! Schnedarek Ervin és a keskenyfilmezés Marosvásárhelyen 1950 és 1989 között címet viselő kiállítás megnyitója augusztus 29-én lesz 18.00 órától.

Schnedarek Ervin (1920–2008) önerőből, autodidakta módon tanult meg filmet készíteni az 1950-es években, annyira jól, hogy Marosvásárhely filmes legendájává nőtte ki magát. Egy vadászrepülőből kiszerelt filmezőgéppel tanult meg filmezni, a Marosvásárhely Autonóm Tartomány idején működő Mozigépész Szakiskola tanáraként.

Schnedarek Ervin a pionírház filmkörében (a Schnedarek család tulajdona)

A kiállítás fotókkal, filmkészítéshez kapcsolódó tárgyakkal és filmes válogatással mondja el, hogy mit jelentett amatőr filmesnek lenni a szocializmusban, majd hogyan lehetett vállalkozóként filmet készíteni az átalakuló társadalmi struktúrában.

A kiállítást követően két vetítéssel egybekötött beszélgetést is tartanak a Kultúrpalota kistermében:

· augusztus 30-án, pénteken 17 órától a Pionírház filmköréről mesél Toró Annamária, Haáz Sándor és Puskai Sarolta. Vetítés a Pionírházban készített rövidfilmekből, animációkból

· augusztus 31-én, szombaton 17 órától a Szakszervezetek filmklubjáról mesél Miholcsa Gyula. Vetítés Miholcsa Gyula filmjeiből. 16 mm-es filmről is!

Szervezők: Erdélyi Audiovizuális Egyesület, Maros Megyei Múzeum

Kurátor: Blos-Jáni Melinda

(Nyitófotó: Schnedarek Ervin – a Schnedarek család tulajdona)