A közlekedési baleseteket nem telefonon oldják meg! Idegeneknek ne adjuk ki személyes adatainkat, legyünk körültekintőek, és ne engedjük, hogy saját érzelmeink csapdájába essünk – erre hívja fel figyelmünket a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, miután ismét csalók próbálkoznak gyanútlan személyeket átvernia Baleset névre keresztelt módszerrel.
Az eset Dicsőszentmárotnban történet, még január végén, a gyanúsítottat a múlt héten kerítették kézre a karhatalmiak. A Szeben megyei férfi telefonon hívott fel egy 73 éves dicsőszentmátoni nőt mondván, hogy unokája közúti balesetet szenvedett, és pénz kért az állítólagos szerencsétlenség következtében szükségessé vált műtétre. A nő jelentős öszeget adott át a férfinak. A rendőröknek sikerült elkapniuk a gyanúsítottat, 24 órára vizsgálati fogságba helyezték. Több telefont és telefonkártáyt találtak nála, és egyéb tárgyakat, amelyeket bitonyítékként lefoglaltak.
A módszer lényege mindig ugyanaz, érzelmekre appelálva pénzt csikarnak kia csalók az áldozatukból. A forgatókönyv egyszerű: a csaló ügyvédként vagy ügyészként mutatkozik be, és azt állítja, hogy az áldozat valamelyik családtagja balesetet szenvedett és sürgős orvosi kezelésre szorul, vagy pedig balesetet okozott, és fel akarják jelenteni. A telefonáló egy nagyobb összeget kér az áldozattól a kezelés kifizetésére vagy a potenciális feljelentő “kártalanítására”. Az összeget rendszerint készpénzben kell kifizetni egy ismeretlen személynek a megbeszélt helyen és időpontban. A csalók azt használják ki, hogy az áldozatot rendszerint sokkolja a baleset híre. Ilyenkor veszít az ítélőképességéből – magyarázzák a rendőrök. A módszernek különösen egyedül élő idősebb személyek esetében van nagy hatásfoka, akiről a bűnöző előzőleg kiderítette, hogy gyermekei szabadságon vannak vagy külföldön élnek.