Több mint 8000 tonna nem megfelelően tárolt ammónium-nitrátot foglalt le a Román Rendőrség az elmúlt napokban, marosvásárhelyi Azomures területén nem tárolnak nagy mennyiségű műtrágyát – derül ki az utóbbi napokban.
Az ellenőrzésre azután került sor, hogy Bejrútban mintegy 180 személy halálát és óriási kárt okozott 2700 tonna hasonló anyag két héttel ezelőtti robbanása. A román rendőrség közölte: 51 kereskedelmi társaságot ellenőrzött, és 11 esetben állapította meg a szabályok megszegését. Az ellenőrzések nyomán 8453 tonna ammónium-nitrátot foglalt le. A legnagyobb mennyiséget, közel ötezer tonnát a Konstanca melletti agigeai kikötőben foglalta le egy olyan cég raktáraiból, amely nem rendelkezett engedéllyel az ammónium-nitráttal való kereskedéshez.
A libanoni tragédia után a romániai tengeri kikötők igazgatósága közölte, hogy a konstancai kikötőben jelenleg közel 26 ezer tonna ammónium-nitrátot tárolnak. Ez csaknem tízszerese annak a mennyiségnek, amely Bejrútban felrobbant. Az igazgatóság azt is közölte, hogy a jelenleg tárolt mennyiség átlagosnak mondható. Az év eleje óta több mint 87 ezer tonna ammónium-nitrátot rakodtak Konstancán tengeri és folyami hajókba. Ludovic Orban miniszterelnök szerint a konstancai kikötőben tárolt műtrágya kereskedelmi szerződés tárgyát képezi, és csak addig tartják ott, amíg hajóra nem rakhatják. Hozzátette: mind a belügyminisztériumtól, mind a katasztrófavédelemtől tájékoztatást kért, és arról biztosították, hogy mindent megtettek a biztonság garantálásának érdekében.
A marosvásárhelyi Azomures területén nem tárolnak nagy mennyiségű műtrágyát. Az ammónium-nitrát alapú műtrágyát gyártó gyár közleményben tudatta, a terméket a gyártás után azonnal értékesítik, és elszállítják. Az Azomures társaság azt is közölte, hogy az általuk gyártott műtrágya magától nem gyúlhat meg, nem robbanhat fel, tehát nem veszélyes, ha a tárolásánál, mozgatásánál betartják a vonatkozó európai normákat. A műtrágya csak akkor bomolhat fel veszélyes anyagokra, ha hőnek vagy tűznek van kitéve. Hozzátették, az ammónium-nitrát nem jelent veszélyt, ha az európai uniós előírásoknak megfelelően szállítják, tárolják és használják fel.