A marosvásárhelyi Yorick Stúdió november 6-15. között 5 alkalommal teszi elérhetővé az Elise Wilk drámája alapján, Sebestyén Aba rendezésében készült Eltűntek című előadását.
Az eredeti tervek szerint, a romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) által támogatott országos turné során tíz helyszínen kellett volna bemutatni az előadást. 2020 március-szeptember között vendágjátékokra került sor Medgyesen, Segesváron, Brassóban, Kolozsváron és Nagyváradon. A Covid-19 miatt bevezett járványügyi előírások következményeként a következő öt előadásra az online térben kerül sor.
Az említett időszakban az előadás ingyenesen nézhető a Yorick Stúdió YouTube csatornáján és Facebook oldalán, valamint a partnerintézmények kommunikációs felületein a következő időpontokban:
November 6-án, pénteken, 19 órától: a Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházzal közös közvetítésben
November 8-án, vasárnap, 19 órától : az aradi Kamaraszínházzal közös közvetítésben
November 10-én, kedden, 19 órától : a Nagyszebeni Lucian Blaga Egyetem Színházművészeti Tanszékével közös közvetítésben
November 12-én, csütörtökön, 19 órától: a bukaresti Replika Színházi Nevelési Központtal közös közvetítésben (az előadás a Replika Facebook oldalán lesz elérhető, utána nyilvános online beszélgetésre kerül sor az alkotókkal)
November 15-én, vasárnap, 19 órától : a Csíki Játékszínnel közös közvetítésben
Az előadás magyar nyelvű, román felirattal.
Elise Wilk Eltűntek című drámája egy erdélyi szász család történetét meséli 1944-től napjainkig. A történet három részre tagolódik, Románia történelmének három kulcsfontosságú eseményéhez kapcsolódva: 1944-1945 (mikor a németeket szovjet munkatáborokba deportálták), 1989-1990 (a romániai forradalom, melyet a német kisebbség tömeges kivándorlása követett) és 2007 (Románia csatlakozása az Európai Unióhoz).
A Kultúraközi párbeszéd a kortárs dráma tükrében című projekt tizedik kiadása alkalmából felkérték Elise Wilk-et, hogy a Romániában maradt erdélyi németek szemszögéből írjon az emigrálásról.
A dokumentálás a szibériai kitelepítések túlélőivel és az 1990 után kivándorolt szászokkal készített interjúk, vallomásos „oral history” módszerrel írt könyvek, irattári dokumentumok és sajtóanyagok alapján történt, de a szöveg maga a szerző személyes tapasztalataiból ihletődött.
Az előadás egyik kulcsszerepében az emigrációban élő, és a marosvásárhelyi színházi életbe hosszú kimaradás után visszatérő Szilágyi Enikőt láthatja a közönség. A romániai nézők Szilágyi Enikőt számos színpadi alakításban és több mint 20 filmszerepben láthatták, olyan alkotásokban mint a Bacchus titka (Secretul lui Bachus), A szerelem utolsó éjszakája (Ultima noapte de dragoste), Szegény Ioanide (Bietul Ioanide) vagy Bukarest rejtelmei (Misterele Bucureştilor). Hat hónappal az 1989-es forrdalom előtt hagyta el végleg Romániát, jelenleg Párizsban él.
Elise Wilk: ELTŰNTEK
Yorick Stúdió
Fordította: Albert Mária
Rendező: Sebestyén Aba
Színészek: Szilágyi Enikő, Bajkó Edina, Scurtu Dávid, Szabó János Szilárd, Tóth Zsófia, Sebestyén Aba
Zene: Cári Tibor
Zenészek: Domahidi Katalin és Vilhelem András
Díszlet- és jelmeztervező: Sós Beáta
Rendezőasszisztens: Máthé Barbara
Dramaturg: Cseke Tamás