2015 nyarán Szováta Város Önkormányzata egy szülői ötlet által vezérelve, valamint Varga Sándor unitárius lelkész közreműködésével szervezett először rovásírás tábort Szovátán. Az ötlet oly sikeresnek bizonyult, hogy mára már hagyománnyá vált a tábor, és a túljelentkezés miatt idén két alkalommal is megszerveződik. A rovásírás művészetét Varga Sándor nyugalmazott lelkésztől sajátíthatják el a táborban résztvevő 6-13 év közötti kisiskolások. A tiszteletes munkáját tanító nénik és önkéntes fiatalok segítik.
Idén július 15 – 19-e között zajlik az első tábor, a Domokos Kázmér Művelődési Házzal szemben levő Kovács ház udvarán. A hétfőtől péntekig tartó tábor színes és játékos programsorozattal várja a nebulókat. Reggel 9 órától egy vérpezsdítő, vidám tornával kezdenek, minekután különböző kézműves-tevékenységeket folytatnak, rövid tanulmányi túrákon vesznek részt, és természetesen elsajátítják a ránk hagyott ősi magyar kincs, a székely-magyar rovásírás tudományát.
A tábor alapelve a játszva, szórakozva tanulás, hiszen „egy pedagógus részéről gyilkosság, ha a vakációt arra használja, hogy tudással tömje a gyermek fejét. Inkább a szívüket kell jó érzéssel tölteni, hogy tudják, hogy melyik népnek a sarjai, és legyenek büszkék arra, hogy van egy írásmódunk, amit bár nem használunk, ők mégis megismerhetnek és mint kincset őrizhetnek”- véli Varga Sándor, tiszteletes.
A tanulási folyamatot különböző tematikájú előadások is tarkítják, idén az erdőszentgyörgyi származású Kovrig Zoltán ökológus tart a gyermekek számára igencsak izgalmas előadást a természetről és a madarakról. Nagy népszerűségnek örvend az agyaggal való ismerkedés és annak felhasználása, formálása is, amelynek művészetét Bocskai Vince szovátai szobrászművésztől leshetik el. A tevékenységek minden nap délután három óráig tartanak. A tábor utolsó napján, pénteken, egy rövid, környékbeli kirándulásra viszik a gyereksereget, este pedig tábortűz és a szülőkkel közös sütögetés mellett mutatják be a gyermekek a hét folyamán elsajátított tudást, emléket, tapasztalatot.
Az idei táborban 22 kisiskolás vesz részt, a részvételi díj 100 és 150 lej között ingadozik, amely tartalmazza a tízórait és a meleg ebédet, a kézműves-tevékenységekhez szükséges alapanyagokat, valamint a kirándulás költségeit. A második tábort augusztusban szervezik.