A marosvásárhelyi események másik oldala, amelyek megdöbbentették a közvéleményt, miután az „Alexandru Papiu Ilarian” Nemzeti Gimnázium egyik diákja súlyosan megverte osztályfőnökét az iskola folyosóján: a társai által zaklatott és az iskola által nem támogatott fiatalember odajutott, hogy 15 évesen már háromszor került bíróság elé.
Kiderült, hogy amikor az általános iskolában arról panaszkodott, hogy zaklatás áldozata lett, a fiú édesanyja csak egy pszichológiai tanácsadást engedélyezett.
Egy másik ülésen, amikor a tanuló a felsőbb osztályokba került, az Alexandru Papiu Ilarian pszichológusa „érzékeny, kommunikatív és nyitott gyermekként jellemezte, akinek bizonyos problémái voltak az osztályba való beilleszkedéssel, aki már nem fogadta el, hogy áldozat legyen, és eltökélte, hogy a saját útját járja”.
2025 január 27-én ismét elítélték azt a 15 éves marosvásárhelyi diákot, akit tavaly ősszel ítéltek el, mert bántalmazta az osztályfőnökét, és késsel felfegyverkezve érkezett a rendőrkapitányságra.
Kiskorúként ismét hasonló bírói felügyeletet kapott: 6 hónapos napi felügyeletet. 2024 végén a tinédzsert egy harmadik büntetőügyben állították bíróság elé, szupermarketből való lopással vádolták.
A marosvásárhelyi kerületi bíróság által január 27-én hozott ítélet nem jogerős.
Az első üggyel ellentétben a 15 éves fiú ezúttal nem tanúsított dacos magatartást a bíróságon – most azt mondta, hogy megbánta az esetet, és megmagyarázta, miért ment be késsel és tőrrel felfegyverkezve a rendőrőrsre.
Megfenyegették a Facebookon
A tinédzser a bíró előtt azt állította, hogy azért döntött úgy, hogy kést és tőrt visel, mert attól félt, hogy az utcán megtámadják azok, akik a Facebookon fenyegették és kritizálták őt.
„Megemlítette, hogy a 2024. március 11-én történt incidenst követően látta, hogy a közösségi médiában sok fenyegető és gyűlöletkeltő tartalmú hozzászólás jelent meg ellene, ezért 2024 júliusától úgy döntött, hogy kést visel magánál, hogy meg tudja védeni magát arra az esetre, ha ismeretlenek megpróbálnának ártani neki” – áll a bírósági ítéletben.
A diák ellen a 2024. szeptember 10-én történt incidens után emeltek vádat veszélyes tárgyak illegális viselésével.
Mivel az igazgatónő bántalmazásával kapcsolatos ügyben bírósági ellenőrzés alatt állt, köteles volt rendszeresen jelentkezni a rendőrségen. A kérdéses napon nem jelent meg a megbeszélt időpontban. A rendőrség által felszólított tinédzser később megérkezett a rendőrőrsre, és a testellenőrzés során megtalálták nála a kést.
A figyelmeztetés, hogy újra elkövetheti a bűncselekményt
A tinédzser azt állította, hogy az egész éjszakát egy erdőben töltötte, álmatlanságban szenvedett, és önvédelemből hordta magánál a fegyvereket. Azt állította, hogy elfelejtette, hogy jelentkeznie kellett volna a rendőrségen, csak akkor jutott eszébe, amikor a rendőr telefonon megkereste.
A diákot kiskorúként pszichiátriai vizsgálatnak vetették alá, és a Marosvásárhelyi Próbaidős Szolgálat tanácsadói értékelték. A szakemberek megállapították, hogy a tinédzser súlyos viselkedési problémákkal küzd, és nagy a kockázata annak, hogy antiszociális cselekményeket követ el.
A Marosvásárhelyi Próbaidős Szolgálat szakemberei végigjárták a tanuló iskolai pályafutását, hogy megpróbálják kideríteni, mi történt.
Általános iskolai zaklatás áldozata – mindössze egy óra pszichológiai tanácsadás
A 15 éves fiút édesanyja nevelte fel. Két iskolát is váltott, mielőtt a Marosvásárhely egyik legjobbjának tartott „Alexandru Papiu Ilarian” Nemzeti Gimnáziumba került.
Az első konfliktusok már az első általános iskolai osztályokban alakultak ki, az osztálytársakkal való félreértések miatt.
„Feljegyezték, hogy a kiskorú azt állította, hogy ebben az időszakban vált először zaklatás áldozatává, és viselkedése védekező/válaszmechanizmus volt az őt ért negatív élményekre. Ugyanakkor rögzítették, hogy a kiskorú helyzetére az iskola vezetőségének is felhívták a figyelmét, édesanyja pedig beleegyezett egy pszichológiai tanácsadásba” – áll a Marosvásárhelyi Próbaidős Szolgálat jelentésében.
9,93 és 9,47 közötti átlagok
Az általános iskola egész ideje alatt – állapítják meg a nevelési tanácsadók – a tanuló nagyon jól teljesített az iskolában, a korának megfelelő, sőt kiemelkedő tudással.
Az 5. osztályban az „Alexandru Papiu Ilarian” Nemzeti Kollégiumba járt. Az 5. osztályt majdnem egyöntetű tizesekkel, 9,93-as átlaggal végezte el. A 6. osztályban is nagyon jó iskolai eredményeket ért el, amelyet 9,47-es átlaggal fejezett be. Mind az 5., mind a 6. osztályban jeles volt magaviseletből.
A Marosvásárhelyi Próbaidős Szolgálat jelentése szerint a 6. osztálytól kezdve „a kiskorú a zaklatás áldozatává vált”.
„Elkezdett kevesebbet tanulni és hevesen reagált az erőszakra”
Mivel nem tartotta be a COVID ellenes szabályokat (nem viselt maszkot), ellenséges reakciókat váltott ki társaiból és tanáraiból. Viszont a viselkedését fokozatosan az erőszak és az oktatási intézmény szabályaival való szembeszegülés jellemezte:
Lábát az asztalra helyezte egy kapott jegy miatti elégedetlenség miatt, káromkodott az igazgatóval szemben, az osztályterem ajtajának berúgása, egy üveg bedobása az ablakon, az iskola előtt parkoló autó megütése.
A tinédzser viselkedését azzal indokolta, hogy így reagált arra, amit ő „ellenséges környezetnek érzékelt, amely az igazságtalan kritikán, a támogatás hiányán és a társai és a tanárok részéről érkező nem elfogadáson, sőt az előbbiek részéről még erőszakon is alapul”.