Az energiaigény növekedése és az egyre drágább energiaimport közepette Romániában körülbelül 1 milliárd euró értékű vízerőmű-projekt van elakadva, pedig ezek már előrehaladott állapotban vannak – a legtöbbnél a munkálatok több mint 60%-a elkészült – derül ki a ZF elemzéséből.
Ezekbe a beruházásokba eddig mintegy 650 millió eurót már befektettek, de az elhúzódó környezetvédelmi eljárások és a jogi viták – köztük civil szervezetek (NGO-k) által indított perek – megakadályozzák a befejezésüket, annak ellenére, hogy rendelkeznek környezetvédelmi engedélyekkel.
Összesen ezek a leállított projektek körülbelül 240 MW beépített kapacitást jelentenének. Ha elkészülnének, a Hidroelectrica termelése nagyjából 4%-kal nőne. Eközben Románia továbbra is drága importenergiára szorul, ami rontja az energiaellátás biztonságát és megnöveli a fogyasztók költségeit.