Őrizetbe vették szerdán annak a cégnek az ügyvezetőjét, amelyik munkálatokat végzett a hétfőn összeomlott székelyudvarhelyi kollégium épületénél. Az egyik sérült – egy 17 éves lány – továbbra is válságos állapotban van, a keringése összeomlott, gépek tartják életben. A tragédiában egy 17 éves fiú életét vesztette. Kárpát-medence-szerte gyűjtés indult a bajba jutott diákok és családjaik megsegítésére.
Őrizetbe vette a rendőrség a székelyudvarhelyi kollégiumnál munkálatokat végző cég ügyvezetőjét. A férfit gondatlanságból elkövetett emberöléssel és súlyos testi sértéssel vádolják. László Szilveszter Sándor a tragédia után azt nyilatkozta: nem volt tudomásuk arról, hogy az épületben diákok tartózkodnak.
A nyomozók szerint a cégvezető személyesen utasította munkásait, hogy több mint kétméteres mélységig ássanak le az épület fala mentén, annak ellenére, hogy a munkák tervezője csak egy méter mélységű árkot hagyott jóvá.
De nem csak ebben hibázhatott a kivitelező. Kiderült, hogy az épületomlást – feltehetően – előidéző munkára nem kaptak engedélyt az örökségvédelmi szakhatóságtól. Az 1910-ben épült kollégium ugyanis műemlékvédelem alatt áll, így minden átalakítás engedélyköteles.
A Székelyhon.ro internetes portál megkeresésére a hivatal illetékese azt közölte, hogy csak a külső munkálatok elvégzését hagyták jóvá, az épület tövében ásott hosszú és mély árkot nem.
Egy percig sem gondolták volna, hogy veszélyben vannak a gyerekek, hiszen minden munkálat az épületen kívül történt – fejtette ki sajtótájékoztatón a Tamási Áron Gimnázium igazgatója. Laczkó György hangsúlyozta:
az épületek felújítási munkálatai négy éve zajlanak, és eddig nem volt gond azokkal.
„Senki egyetlen szóval nem jelezte, hogy bármilyen veszélyhelyzet lenne, bárhol, bármilyen gond lenne, sem nekem, a bent tartózkodó nevelőszemélyzetnek” – mondta az igazgató.
Mécsesek égnek a székelyudvarhelyi gimnázium kaposvári testvériskolájában, a Táncsics Mihály Gimnáziumban, így emlékeznek a tragédiára.
Ahogy sorra gyújtják a mécseseket Komáromban, a Selye János Gimnáziumban is. Testvériskolaként szoros kapcsolatot ápolnak a székelyudvarhelyiekkel. A diákok már többször meglátogatták külhoni társaikat, olyankor ők is a kollégiumban kaptak szállást.
„Ez egy teljesen korrekt állapotban lévő, szép, régi épület volt, abszolút nem gondoltuk volna, hogy ilyen gyorsan, ilyen tragédia történhet” – mondta Baranyai Gergő.
A tanárokat és a diákokat egyaránt megrázta a székelyudvarhelyiek tragédiája, ezért úgy döntöttek, gyűjtésbe kezdenek.
„Januárban gyűjtést szervezünk a családok részére, igaz, hogy a gyermeket már nem tudjuk feltámasztani, de szeretnénk a fájdalmukat kicsit tompítani, átérezzük ennek tragédiának a súlyát” – mondta Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója.
Magyarország ismét segít
Több hazai segélyszervezet is bejelentette, hogy jelentős adománnyal támogatja a Tamási Áron Gimnáziumot és a bajba jutott diákokat. A Katolikus Karitász gyorssegéllyel és adománygyűjtéssel segít.
„Négymillió forint támogatást tud nyújtani most gyorssegélyként a Katolikus Karitász, és a továbbiakban is hosszú távon kívánunk segíteni, ahogy az események majd folytatódnak és ahogy az ottani vizsgálatok lezáródnak, nyilván az épület helyreállításában, berendezésében és természetesen a családok megsegítésében” – részletezte Écsy Gábor, a Katolikus Karitász igazgatója.
Aki támogatni szeretné a Tamási Áron Gimnáziumot az a Katolikus Karitász honlapján feltüntetett számlaszámra (12011148-00124534-00100008) küldheti el adományát Székelyudvarhely megjelöléssel.
A magyar kormány annak ellenére, hogy nem fenntartója a Tamási Áron Gimnáziumnak, 2018 óta több mint kétmilliárd forinttal támogatta az épületek felújítását. A kormány a tragédia után azonnal közölte: Magyarország minden segítséget megad az épület állapotának stabilizálásához és az újjáépítéséhez.
Kiemelt képen: a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kollégiumának összeomlott épületrésze 2023. december 19-én. (Fotó: MTI/Veres Nándor)
MTI