Ha Erdélyen keresztül utazol a kő- és bor útján, nem hagyhatod ki Boroskrakkót (Cricău), és az itt található a református templomot. A boroskrakkói (Cricău) épületegyüttes a templomépületből és egy erődített védőfalból áll. A templom épülete az erdélyi szászok által épített egyik legrégebbi templom. Az eredetileg római katolikus templom az idők folyamán evangélikus-lutheránus és református-kálvinista templomként szolgált a boroskrakkói (Cricău) szász közösség számára, ma pedig a magyar református közösséghez birtokolja.
A hely története
Az Erdélybe települő szászok első csoportjai Flandriából és Észak-Franciaország területeiről, a Rajna és a Mosel vidékéről, érkeztek. Boroskrakkó (Cricău), Magyarigen (Ighiu) és Romosz (Romoș) telepeseit 1206-ban szászokként, saxones említik.
A szászok által Boroskrakkóban (Cricău) épített templom a XIII. századból származik. A templom köré épült védőfalakat csak később, a XVI. században építették.
A templomot 1966 és 1967 között restaurálták, amikor úgy döntöttek, hogy a templom szentélyének padlóját a kecskekői (Piatra Craivii) Apoulon erődből hozott téglákkal burkolják, olyan téglákkal, amelyeken jól kivehető a római XIII Gemina Apulum légió pecsétje.
A templom körül, védelem céljából, a XV-XVI. században egy négy bástyával ellátott erődítményt építettek. A ma látható erődítményfal 1-3 m magas, és két bástya nyomai láthatók rajta. A XVIII. században a nyugati oldalhoz csatolták a Csáky-kúriát (Conacul Csáky), későbbi nevén a Bürger-kúriát (conacul Bürger).
Olvass tovább: https://www.romania-atractiva.ro/hu/profiles/a-boroskrakkoi–cricau–reformatus-erodtemplom-egyuttes