A központi térre néző, Szűz Máriának szentelt impozáns római katolikus templomot 1847 és 1858 között építették, a korábbi templom helyén, amelyet már 1333-ban is említettek a közigazgatási okiratok.
A templom bejáratának két oldalán négy kőszobor áll: elöl Szent László és Szent István király, a homlokzati képen pedig Szent Péter és Szent Pál szobrai.
A hívek életmódja és fő megélhetési formája, a bányászat a templomot díszítő műalkotások számos részletében is visszaköszön. Az Egyházi bányászhimnusz, amelyet itt énekeltek először 1938. augusztus 15-én, Dr. Czumbel Lajos nagy műveltségű kanonok alkotta meg, amikor még ennél az egyházközségnél szolgált. Ez volt az első ilyen jellegű himnusz, amely a mai napig minden ünnepnapon felcsendül a környék templomaiban. Az emberek, akiknek ez a templom az idők folyamán közvetítőként szolgált Istenhez, a világ egyik legnehezebb és legkockázatosabb munkáját végezték.
Minden bizonnyal meglepetést fog okozni a templom magasztossága!
Építészeti jellemzők
A jelenlegi épület neogótikus stílusban épült neoromán elemekkel, Albin Tischler pap tervei alapján.
Az épület homlokzata, két magas tornyával, nyugat felé néz. A főbejárat előtt ión oszlopokra támaszkodó monumentális timpanonos portikusz található. A főoltár félköríves, a templom hajója pedig az észak-déli tengelyen két mellékoltárral ellátott apszissal bővül.
A nagy, vörös márvánnyal burkolt oszlopfők a fényűzés érzetét keltik. A mennyezet boltozatán hat gyönyörű freskó található, amelyek Szűz Mária életéből vett jeleneteket tartalmaznak.
A freskókat feltehetően 1857-ben festette Carl Rahl, aki akkoriban a bécsi Művészeti Akadémia professzora volt, és Lotz Károly, a 19. század egyik leghíresebb freskófestője.
A mellékoltárok néhány festményét Franz Geiling készítette 1859-ben. Egy másik részét Carl Schellein festette 1865-ben. Különösen látványos az egyik mellékoltárt díszítő mű, a Szűz Mária a bányászokkal című alkotás. Egy helyi legenda szerint Szűz Mária Jézussal a karjában megjelent két bányásznak, akik a hitről vitáztak.
Olvass tovább: https://www.romania-atractiva.ro/hu/profiles/a-felsobanyai-romai-katolikus-nagyboldogasszony-templom