Továbbra is válságos állapotban van az a 17 éves diáklány, akit maga alá temetett a törmelék, miután hétfőn összeomlott a székelyudvarhelyi kollégium egyik épülete. A szerencsétlenségben egy 17 éves fiú meghalt, több diák megsérült. A tragédia előtti pillanatokban földmunkákat végeztek a közelben, de azt még vizsgálják, hogy ennek van-e köze az épület összeomlásához. A Hargita megyei rendőrség gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indított eljárást.
Egymás mellett sorakoznak a mécsesek és a virágok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium épületénél. Hétfő este óta folyamatosan gyűlnek a részvétnyilvánítás gyertyái. A középiskolásokat megrázták a történtek, azt mondják,
nem tudják feldolgozni, hogy elveszítették az egyik társukat.
„Nagyon fontosnak tartom, hogy itt most megemlékezzünk, hiszen egy olyan diáktársunkat veszítettük el, aki ártatlanul a romok alá került” – mondta László Adrienn, a gimnázium egyik diákja.
Egész nap diákok gyülekeztek a romoknál. A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egy része hétfőn délután omlott össze.
entés versenyfutás volt az idővel, a romok alól három, 15 és 17 év közötti lányt emeltek ki. Egyikük, egy 17 éves lány gerince eltört, őt a helyszínen sikeresen újraélesztették, de továbbra is válságos állapotban van.
„A pácienst az intenzív terápiás osztály gyermekrészlegén kezelik, állapota kritikus, lélegeztetőgépen van, kómában, vérkeringését mesterségesen tartják fenn. Sajnos, jelenleg az orvosainak prognózisa nagyon visszafogott az állapotát illetően” – mondta Mariana Moldovan-Negoita, a Marosvásárhelyi Klinikai Sürgősségi Kórház szóvivője.
Egy 17 éves fiút mintegy háromórányi keresés után, mélyen a romok alatt találtak meg,
az ő életét azonban hosszas próbálkozás ellenére sem tudták megmenteni.
A Tamási Áron Gimnázium érintett épületét jövőre újították volna fel. Most a szennyvíz és esővíz elvezetését szolgáló, engedélyezett munkálatok zajlottak. A fal mellett mély árkot ástak, az épületet azonban nem ürítették ki, pedig a diákok jelezték: amint a munkagépek dolgozni kezdtek, a falon lévő repedések nagyobbak lettek, és érezték, azt is, hogy mozog az épület.
A tragédia előtti pillanatokban a legtöbb tanuló még éppen ki tudott menekülni az épületből.
A 17 éves áldozat azonban fülhallgatóval a fülében aludt.
Szobatársa szerint a fiú emiatt nem hallotta, mi történik körülötte.
Az épület összeomlásának okait még keresik.
Az első feltételezések szerint a földmunkákat végző kivitelező cég hibázott.
A cégvezető azonban – sajtóértesülések szerint – azt állítja: nem tudtak róla, hogy gyerekek vannak az épületben.
A gimnázium főépületében kedden a kora reggeli órákban szakértői tanácskozás kezdődött.
„Meg kell állapítani azt, hogy milyen állapotban van az épület, mikor kezdődhet el a helyszínelés, milyen előzetes óvintézkedéseket kell tenni, a másik célja pedig átnézni a teljes dokumentációt, megnézni, hogy mire adott engedélyt a polgármesteri hivatal az engedélyt kérő szervezetnek, és hogyan zajlott a kivitelezés” – sorolta Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal szóvivője.
A Hargita megyei rendőr-főkapitányság
gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve testi sértés gyanújával hivatalból indított eljárást.
A tanítást nem függesztették fel, de iskolapszichológusok segítenek a diákoknak feldolgozni a történteket.
„Hargita megye minden részéről jelezték, hogy segítenének, segítő kezet nyújtanak, és eljönnek ide Székelyudvarhelyre, a Tamásiba, illetve a többi iskolába is, akik érintettek ebben a tragédiában, és megpróbálnak segítséget nyújtani úgy a gyerekeknek, mint a tanári közösségeknek, illetve a szülőknek” – hangsúlyozta Kallós Zoltán, a román oktatási minisztérium államtitkára.
MTI