FRISSÍTÉS
A marosvásárhelyi városháza reagált! „Csak” 25 millió lejes felhalmozott adósság van
A punctul.ro által elméletileg kiszámolt összegek könnyen vitathatók, mert nagyon sok múlik azon, hogy hogyan nézzük a helyzetet:
Csak a határidőn túli számlákat számítják?
vagy
Hozzáadnak-e a számításhoz egyéb pénzösszegeket, például a különböző projektekre szerződött összegeket, amelyeket nem „számláznak ki”, például a nem kormányzati szervezetekkel kötött szerződéseket? Tehát a szerződéseket aláírták, és már ki kellett volna fizetni, de mivel nincs más könyvelési dokumentum, át lehet (vagy nem lehet) helyezni a „tartozások” közé.
vagy
Hozzáadhatják azokat az összegeket, amelyeket néhány nagy infrastrukturális munkálatot vagy kifizetéseket a saját cégeiknek (helyi közlekedés, állatkert, Aquaserv, stb.) – mindezek „várhatnak”, ha a megfelelő emberekkel jól egyezel …
Szóval igen. Nyilvánosan vállaljuk, hogy „elméletben” kiszámítottuk a városháza adósságainak összegét olyan bevételek alapján, amelyek ugyancsak „elméleti” összegek az ANAF és a városháza közötti kifizetések tényleges pillanatáig, vagyis azon fizetési kötelezettségvállalásokig, amelyeket ugyanez a városháza tett annak alapján, hogy „elméletben” az általuk becsült költségvetés…elméletben… meg fog valósulni.
És tavaly az elmélet és a gyakorlat valahol a 70% körül találkozott, azaz az elmélet 70%-a valósult meg.
Tehát elméletileg mi is tévedtünk, ezért nyilvánosan elnézést kérünk azoktól, akiknek a városvezetés tényleges adósságának maximalizálásával megváltoztattuk az életszemléletét.
Soós Zoltán polgármester megkeresett bennünket, hogy elmondja, időközben az ANAF-nál zárolt összegek egy részét felszabadították (a júliusban beszedett összegeket), és az elmaradás jelenleg „csak” 25 millió lej.
Minden más adat továbbra is érvényes.
Hogyan néz ki egy város, amelynek a bevételei blokkolva vannak?
Közel 100 millió lejes adósságot halmozott fel a marosvásárhelyi városháza mindössze két hónap alatt, mivel bevételeinek nagy részét az ANAF zárolta!
Tudjuk, hogy 2024-et írunk és a választások nem tesznek jót a normalitásnak, de egy Marosvásárhely méretű várost két hónapra zárolni (és a helyzet bonyolodik…) nevetséges.
De mi történt?
Pontosabban: egy jókora adag inkompetencia a marosvásárhelyi városházától, átsétált az utcán Ciprian Dobre prefektushoz. Ez utóbbi a szokásosnál nagyobb buzgalommal akadályozta a hozzá nem értés dózisát, és a hozzá nem értés dózisa éppen akkor esett le a közigazgatási peres bíróság lépcsőjén, amikor az utolsó bíró is elment szabadságra. Így maradt a város, amelyik úgy várja a bírák visszatérését szabadságaikról, hogy nincs bevétele, amiből a számlák nagy részét ki tudná fizetni.
Alapvetően, mivel a 296/2023-as törvényt egyelőre nem alkalmazzák, a marosvásárhelyi városháza a saját közvetlen bevételeinek „morzsáiból” él, de a Romániában bármelyik városházát tápláló pénzeszközök túlnyomó többsége „áfa-elvont kvótákból” és „nyereségadó-elvont kvótákból” áll.
Nyári pénzügyi apokalipszis
Hogy megértsük a pénzügyi apokalipszis jelenlegi szintjét: 2024 júniusától a marosvásárhelyi városháza több mint 40 millió lej/hó veszteséggel él! Júliusban és augusztusban – mintegy 80 millió lej! (Az ANAF megtagadta a júniusi kifizetéseket is, amelyek július végén, augusztus elején kerültek volna a városháza számláira).
Kik a felelősök?
Természetesen a városháza elkerülhette volna a helyzetet, ha időben és alaposabban gondoskodik arról, hogy az új organigramma ne legyen támadható – Romániában egyedülálló eset, hogy egy közepes vagy nagyváros ne alkalmazza helyesen egy, a parlamentben elfogadott törvény rendelkezéseit.
Természetesen a marosvásárhelyi városi tanács tagjai korábban is vitázhattak volna erről a kérdésről és végül egy egyértelmű, megfellebbezhetetlen döntést hozhattak volna.
Persze, amilyen bűnös a „végrehajtó hatalom”, azaz a marosvásárhelyi városháza, olyan bűnös a városi tanácsosok csoportja (különösen az RMDSZ) is, mert négy évig beletörődtek abba, hogy folyamatosan szavazzanak a „ másképp nem lehet” terrorja alatt.
Ciprian Dobre prefektusnak természetesen más eszközök is rendelkezésére álltak, hogy „korrigálja” a tanács döntését, azon kívül, hogy közvetlenül a bíróságon támadta meg azt. Ciprian Dobre, aki hivatását tekintve jogász, nagyon jól tudta, hogy ezzel a lépéssel teljes káoszt fog teremteni a városban, így tekinthetjük, hogy előre megfontolt lépésről van szó.
Mit jelent 100 millió lej tartozás a városházának?

- kulturális projektek, sportesemények, városházi együttműködések tucatjai vannak jelenleg blokkolva.
- a szociális ügyek tucatjai, talán százai maradnak a szerződés szerinti kifizetések nélkül. Olyan emberekről beszélünk, akiknek komoly nehézségeik vannak az önfenntartásban, fogyatékkal élőkről stb.
- több tucat, talán több száz olyan szerződést kötöttek magáncégekkel, amelyek munkát végeztek, és nem fizették ki a számláikat.
Talán érdekel az, hogy a városháza alkalmazottai hogyan kapják meg a fizetésüket?
A régi szervezeti ábrán (azaz 50 helyett 90 vezetői pozícióval és 629 helyett 753 álláshelyet tartalmazó létszámtervvel), és ha az új szervezeti ábrát így vagy úgy jóváhagyják, hogy megfeleljen a 296/2023-as törvénynek, akkor a Városházának vissza kell szereznie a pénzét mindazoktól, akiket a „változások” vagy „átszervezések” érintettek.
Szép, nem igaz?
Cristian Teodorescu