A 90-es évek végén az erdélyi Torockó egész Európa figyelmét felcsigázta, miután megkapta az Európai Bizottság „Europa Nostra” díját a kulturális örökség megőrzéséért. A település Erdély legnyugatibb székely végvára, és talán egyik legszebb faluja.
A falu az Erdélyi-középhegység keleti részén elterülő Torockói-hegységben fekszik, átlagosan 550 méteres magasságban. Hegyvonulatok veszik körül, és a Torockó pataka szeli át. 24 km-re fekszik Nagyenyedtől, és 28 km-re Tordától.
A települést az országos úthálózattal a DJ107M megyei út köti össze, amely a DN75-ös országúttól északra, Kolozs megye déli határából indul.
Torockón a falubeliek összegyűjtötték a régi háztartásokban még fellelhető tárgyakat, és létrehoztak egy néprajzi múzeumot, amelyet évente 12.000-14.000 turista látogat meg. Azok a turisták, akik emlékkel szeretnének távozni, a falusi háziasszonyok által készített hagyományos termékeket vagy a helyi kézművesek ajándéktárgyait vihetik haza magukkal.
A nyári hónapokban, a falu fölé magasló két hegygerincnek köszönhetően a felkelő nap kibukkan az első fölé, majd eltűnik és néhány perc múlva újra megjelenik a második fölött. – filantropikum.com
Fotó: rimetea.eu