Félidőnél tart a Csíkszereda Városháza által 2022-ben, úttörőként elindított lelkiegészség-védő program idei szakasza. Az első év pozitív tapasztalatai és visszajelzései alaposan megágyazták a kezdeményezés folytatását, így a 2023 októberében indult képzéseken 104 pedagógus és nevelő vesz részt. A tavalyi évhez képest újdonságnak számít, hogy a gyermekpszichodráma módszerével diákokat is bekapcsolatak a folyamatba.
„Egészséges, lelkileg kiegyensúlyozott, boldog gyermekeket csak egészséges és lelkileg kiegyensúlyozott, boldog pedagógusok nevelhetnek. Ahhoz, hogy akár fiatalként az oktatás területén, akár felnőttként a munka területén jól teljesítsünk, a mentális egészség, a lelki harmónia alapfeltétel. Ez az origója a programunknak, amely már második éve zajlik. Folyamatosan érkeznek a pozitív visszajelzések, amelyek egyértelműen megerősítenek bennünket abban, hogy jó úton indultunk el, és folytatni kell az elkezdett munkát” – mutatott rá a program fontosságára Sógor Enikő alpolgármester.
Módszertani sokszínűség
Amint arról Bartha Dalma iskolai tanácsadó, szupervizor, mentálhigiénés szakember, a program szakmai vezetője beszámolt, jelenleg 11 csoportban zajlik a mentálhigiénés munka, azaz az esetfeldolgozás és a konfliktusmegoldó készségek fejlesztése, kísért beszélgetések keretében. A bejelentkezett 99, Csíkszeredában dolgozó pedagógus és a gyermekjogvédelmi rendszerben tevékenykedő 5 nevelő különböző technikákat alkalmazó foglalkozásokon vesznek részt a választott módszernek megfelelő gyakorisággal (2–6 hetente). Négy csoportban a resztoratív szemléletet, azaz az egyensúly visszaállítását, a nem működő kapcsolatok újjáépítését szolgáló gyakorlatokat sajátíthatják el a pedagógusok. Ugyancsak négy (három magyar és egy román nyelvű) autogén tréning csoportban a testi-lelki egészséget támogató relaxációs technikákat gyakorolják a résztvevők. További három csoport tagjai szupervíziós folyamatban vesznek részt, amelynek célja a személyes, szakmai és szervezeti alkalmasság és hatékonyság növelése, szem előtt tartva a mentális egészség megőrzését és a munkahelyi kiégés megelőzését. A fent említett foglalkozásokat mind helyi szakemberek vezetik: 6 iskolai tanácsadó, 5 más tanügyi dolgozó, 3 személy pedig más területen dolgozó szakember.
„Kötelezővé kellene tenni, mert valóban fejlesztő hatása van!”
Első évben, 2022-ben 126 pedagógus csatlakozott A mentálhigiénés kultúra fejlesztése a csíkszeredai oktatási intézményekben címet viselő programhoz, míg 2023-ban 99. Ebből 31 személy – a tavalyi pozitív tapasztalatokból kiindulva – idén is részt vesz a csoportmunkában. A városban dolgozó 972 pedagógus közül minden tizedik jelentkezett idén a lelki egészségmegőrző programba. „Van még ez ügyben is tennivalónk, hiszen egyértelmű célunk, hogy kultúránk részévé tegyük az önreflexió, az önmagunk egészségére figyelés szükségletét. A folyamatosan érkező pozitív visszacsatolások azonban a kezdeményezés állandó megerősítését biztosítják” – hangsúlyozta az alpolgármester. Függetlenül attól, hogy kezdő vagy akár több évtizedes régiséggel rendelkezik az oktató, mindenki gazdagodik a csoportmunkák által. Ezt támasztják alá a résztvevők által megfogalmazott visszajelzések. Ebből szemlézünk az alábbiakban:
„Segít a stresszes, feszült helyzetek oldásában, könnyebben kezelem a mindennapi, problémás helyzeteket.” „Szellemi, lelki és testi harmóniát adott. (…) Visszatért a mosoly az arcomra, új erőforrást biztosít számomra mind pedagógusként, mind anyaként.” „Adott egy belső nyugalmat, biztonságérzetet.” „Jobban megértettem a diákjaim problémáit, a resztoratív módszert pedig sikerül hatékonyan használnom a munkám során.”