A Hargita megyei tűzoltók hétfő éjjel óta megszakítás nélkül dolgoznak a víz eltávolításán és a Korond-patak vízszintjének csökkentésén, miután szivárgás alakult ki a Parajdi Sóbánya kitermelési területén – közölte pénteken a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU). Az akció során a környező megyék katasztrófavédelmi felügyelőségeitől is segítséget kértek, és további felszereléseket irányítottak a helyszínre.
„A hargitai hivatásos tűzoltók három napja és négy éjszakája folyamatosan dolgoznak a víz kiszivattyúzásán és a Korond-patak vízszintjének csökkentésén, a Parajdi Sóbánya kitermelési területén keletkezett szivárgások következtében. Csütörtökön további nagyteljesítményű szivattyúk bevetését kértük a szomszédos megyék katasztrófavédelmi felügyelőségeitől, így jelenleg nyolc nagy kapacitású, utánfutóra szerelt szivattyú dolgozik, amelyeket a hargitai tűzoltók kezelnek” – közölte az ISU.
A beavatkozás kiterjesztésére a Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság (CJSU) ülésén hoztak döntést, amely során több intézkedést is elrendeltek a Parajdi Sóbányánál kialakult helyzet kezelése érdekében.
Ennek nyomán csütörtökön öt nagy teljesítményű, utánfutós szivattyú érkezett Parajdra Kovászna, Neamț és Brassó megyék katasztrófavédelmi egységeitől.
A Parajdi Helyi Vészhelyzeti Bizottság május 8–22. közötti időszakra helyi szintű riasztási állapotot hirdetett ki, miután a kockázati tényezők elemzése azt mutatta, hogy fokozott válaszlépésekre van szükség a 2025. május 4-től kialakult vészhelyzet kezelésére a bányaterületen.