A villanyszámlák az egekbe szöktek. Egyes Maros megyeiek háromszor annyit fizetnek, mint eddig
A villanyszámlák az egekbe szöktek. Egyes Maros megyeiek háromszor annyit fizetnek, mint eddig

A villanyszámlák az egekbe szöktek. Egyes Maros megyeiek háromszor annyit fizetnek, mint eddig

A kánikula, a támogatások 2025. július 1-jei megszüntetése és az ÁFA 2%-os emelése miatt több ezer Maros megyei család villanyszámlája jelentősen megemelkedett.

A Romániai Villamosenergia-szolgáltatók Egyesületének (AFEER) adatai szerint a lakosságot érő hatás „nagyon nagy”, és bizonyos háztartások esetében a számlák a korábbi időszakhoz képest megháromszorozódtak.

A növekedés egy szerencsétlen tényezők egybeesésének az eredménye, amelyek egy időben következtek be:

A júliusi és augusztusi kánikula, amely arra kényszerítette a légkondicionálóval, ventilátorral vagy más hűtési megoldással rendelkező lakosokat, hogy ezeket intenzíven használják.

A támogatások 2025. július 1-jei megszüntetése, amely a legnagyobb mértékben járult hozzá a növekedéshez.

Az ÁFA emelése 19%-ról 21%-ra, amely augusztustól érvényes.

A kisfogyasztók szenvednek a legjobban

„Azok, akik havi 100 kWh alatti fogyasztással rendelkeztek, de nem számítanak sérülékenynek, így nem részesülnek az új támogatásokban, június 30-ig maximum 68 lejes számlát fizettek havonta. Július 1-jétől azonban ez az összeg több mint megduplázódott” – magyarázza Laurențiu Urluescu, az AFEER elnöke.

A helyzet még súlyosabbá válik azon háztartások esetében, ahol a hőség miatt megnövekedett az energiafogyasztás. „Valószínűleg a fogyasztásuk is nőtt: mivel a nyár végig kánikulás volt, sokan használtak ventilátorokat vagy légkondicionálókat, ami jelentősen megemelte a fogyasztást. Például ha a havi fogyasztás 100 kWh-ról 150 kWh-ra nő, a 21%-os új ÁFA mellett a számla elérheti a 200 lejt, ami szinte háromszoros emelkedés… A lakosságot érő hatás valóban nagyon jelentős!” – áll a közleményben.

Gazdasági háttér: 0,68 lejről 4–5 lej/kWh-ra

A változások mértékének megértéséhez a szakértők rámutatnak, hogy 2022–2023 között a villamos energia tényleges piaci ára 2–3 lej/kWh között mozgott, az Utolsó Menedékes Szolgáltatónál (FUI) pedig akár 4–5 lej/kWh is lehetett. Az állami támogatásoknak köszönhetően azonban a fogyasztók csak 0,68 lejt, 0,80 lejt vagy maximum 1,30 lejt fizettek kWh-ként.

„Gyakorlatilag a tényleges ár és a fogyasztó által fizetett összeg közötti különbséget az államkassza fedezte. Az államnak jelenleg is körülbelül 6–8 milliárd lej értékű tartozása van a szolgáltatók felé” – emeli ki az AFEER.

Támogatás a sérülékeny családoknak, de nem mindenkinek

A hatóságok a 35/2025-ös sürgősségi kormányrendelet (OUG) alapján havi 50 lejes támogatást vezettek be a sérülékeny családok számára. A probléma azonban az, hogy a villanyszámlák kifizetésével nehézségekbe ütköző körülbelül 1,3 millió háztartás közül nem mindegyik minősül hivatalosan sérülékenynek.