Ez a legvaskosabb fejezetek racionalizálását jelenti, hogy helyet biztosítson a leckék folyamatos átismétlésének, de a tantárgyak közötti kapcsolatoknak is. A szakértők rendszeresen gyűjtenek majd visszajelzéseket a tanároktól és a tanulóktól.
Az oktatás területén Romániát és Bulgáriát azért veszi górcső alá az Európai Bizottság, mert mindkettő képtelennek bizonyult arra, hogy saját erőből kijavítsa az állami rendszer hiányosságait.
A problémák a tanulmányok minden szakaszában megmutatkoznak, kezdve a nehézkes tantervvel, ahol a kémiát, a fizikát és a biológiát külön-külön tanulják, figyelmen kívül hagyva a köztük lévő hatalmas összefüggéseket.
A középiskolai oktatást lehúzó egyik ok a felzárkóztató órák hiánya azok számára, akik nem értették meg a leckét. Íme, milyen egyszerű a japán rendszer, ahol minden fejezetben ugyanaz a tempó van. A tanár megtervezi a tanítást, azaz megismerteti a gyerekekkel, hogy mit fognak tanulni. Végzi a leckét, a lehető legtöbbet kapcsolódva a tanulók közvetlen világához: a természethez, az otthonhoz, a családhoz. A következő órán ellenőrzi, hogy mit értettek meg, és mit nem fogtak fel. Az utolsó lépés a hiányosságok pótlása. Nálunk általában új órára lépnek, különben a tanár lemarad a programtól.