Késik a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő A8-as autópályaszakasz kivitelezése
Késik a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő A8-as autópályaszakasz kivitelezése

Késik a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő A8-as autópályaszakasz kivitelezése

A Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti A8-as autópálya 22 kilométeres szakaszára, valamint az A3-as autópálya további 2,39 kilométerére vonatkozó szerződést 2024. február 16-án írták alá a török Nurol vállalattal. A munkálatok megkezdésére vonatkozó hivatalos parancsot 2024. május 31-én adták ki. A szerződés 6 hónap tervezési és 24 hónap kivitelezési időtartamot ír elő.

Április 11-én kiadták az első építési engedélyt, amely a munkák körülbelül 33%-ára vonatkozik. Bár már van munkaterület, még mindig a tervezési szakaszban tartanak, amit eredetileg 2024 decemberéig kellett volna befejezni.

    Figyelembe véve a 24 hónapos kivitelezési határidőt, az engedélyek hiányát a munkák 67%-ára vonatkozóan, valamint a lassú indulást (már két hónap eltelt az első engedély óta), illetve a kivitelező gyenge jelenlegi mozgósítását, az aktuális PNRR-mérföldkövek betartása szinte lehetetlenné válik: a befejezés 2026 augusztusára, a kifizetések pedig a jövő év végéig lennének esedékesek.

    Egyetlen reménysugár a számos fúróberendezés jelenléte a szakaszon – ez arra utal, hogy az alapozó cölöpök kivitelezése után a Nurol felgyorsíthatja a szerkezeti munkákat, különösen, ha átcsoportosít erőforrásokat a Buzău melletti A7-es autópályáról, amelynek átadása valószínűleg novemberben várható. Ugyanakkor aggasztó, hogy a földmunkák szinte teljesen állnak.