Maros megyéből származó veszélyes hulladék került egy ploiești-i patakba – letartóztatták a felelősöket
Maros megyéből származó veszélyes hulladék került egy ploiești-i patakba – letartóztatták a felelősöket

Maros megyéből származó veszélyes hulladék került egy ploiești-i patakba – letartóztatták a felelősöket

Súlyos környezetvédelmi visszaélésre derült fény a Prahova megyei hatóságok vizsgálata nyomán: több száz tonna, részben veszélyes folyékony hulladék kerülhetett illegálisan egy ploiești-i patak medrébe. Az ügyben négy férfit helyeztek 30 napos előzetes letartóztatásba.

A nyomozás adatai szerint két vállalat több romániai megyéből – köztük Maros megyéből is – gyűjtött be ipari eredetű, folyékony halmazállapotú hulladékot. Ahelyett azonban, hogy a vonatkozó előírásoknak megfelelően kezelték volna ezeket az anyagokat, a gyanú szerint a ploiești-i Vega térségében tárolták, majd egy tisztítóállomáson keresztül a Dâmbu-patakba vezették.

A hatóságok szerint naponta mintegy tíz tartálykocsi érkezett különböző megyékből – Maros, Brassó, Ilfov, Brăila, Prahova és Dâmbovița térségéből –, egyenként 10–20 tonnányi hulladékkal. Ez a jelentős mennyiség folyamatosan terhelhette a vízfolyást, komoly környezeti kockázatot okozva.

A négy letartóztatott közül az egyik cégvezető, a többiek feltételezett bűntársai. A sofőrök, akik a szállítást végezték, tanúként szerepelnek az ügyben; vallomásuk szerint nem volt tudomásuk arról, hogy pontosan milyen anyagokat fuvaroztak.

A Prahova megyei rendőrség közlése szerint az ügyész a bizonyítékok összegyűjtését követően indítványozta az előzetes letartóztatást, amelyet a bíróság megalapozottnak talált és jóváhagyott. A vizsgálat tovább folytatódik annak feltárására, hogy pontosan mekkora környezeti kár keletkezett, és kik vonhatók még felelősségre az ügyben.

Az eset ismét rávilágít arra, hogy a hulladékkezelési szabályok megszegése nemcsak törvénysértő, hanem súlyos és hosszú távú károkat is okozhat a környezetben.