Parajd község Romániában, Hargita megyében található. Az Európa szerte híres székely Sóvidék központja, a Kárpát-medence egyik legfontosabb sóbányászati helye. A parajdi só gyógyhatású, hiszen minden fontos nyomelemet tartalmaz, ám szennyeződésektől, allergénektől mentes.
Ezen a területen már a római korban is működtek sóbányák. A Székelyföld lakói 1562-ig szabadon rendelkeztek az itt kitermelt sóval, ám sorozatos lázongásaik miatt II. János magyar király állami monopóliummá nyilvánította a sóbányászatot, és elrendelte a sóbányák őrzését. Így jött létre 1564-ben Parajd települése. A Parajd helységnév egyébként a „paraj” szóból és a -d kicsinyítő képző összekapcsolásából alakult ki, jelentése „füves területecske”, „legelőcske”.
Parajdi Sóbánya
Székelyföld egyik legkülönlegesebb látványossága a Parajdi Sóbánya, mely évente több százezer látogatót vonz. Az érdeklődők az „50-es szintet” járhatják be, amely 120 m mélyen helyezkedik el a föld alatt.
A látogatási szintre leérve majdhogynem egy kisváros fogad, hiszen van itt világítás, WIFI, televízió, kalandpark izgalmas mászóelemekkel, ökumenikus kápolna, kávézó, 3D mozi terem és gyógynövénybolt. Kifelé jövet, a „60-as szinten” található a „József-bánya” Kilátó, sőt, itt étterem is működik, valamint lehetőségünk van borkóstolásra.

A Parajdi Sóbányához a község központjából indulnak buszok, melyek az 1250 m hosszú alagúton keresztül a kapuig szállítják a vendégeket.
Hasznos tudni, hogy a bányában az éves átlaghőmérséklet 16 Celsius fok, így nyáron is érdemes réteges öltözékkel készülni.

Sóhát Természetvédelmi Rezervátum
A Sóhát 60 hektáron elterülő természetvédelmi terület, mely Parajdtól dél-nyugatra, az 576 méter magas Sós-hegyen található. A Sóhát délnyugati részén alakult ki a Só-szoros, mely lényegében a Korond-patak szurdokvölgye. Itt még megtalálható az egykori Erzsébet-tárna vonala, melynek mentén érdekes sóformációk, sóbarlangok alakultak ki.
A rendkívüli alakzatok közt sókedvelő növények élnek. A terület felfedezésének remek módja, ha végigjárjuk az 1 km hosszú, 7 állomásból álló tanösvényt, de számos túrának is ez a célpontja.

3Trópusi Lepkeház
2012-ben nyitotta meg kapuit Parajdon a Trópusi Lepkeház, amely Románia első ilyen létesítménye. Ha itt jártok, feltétlenül érdemes ellátogatni ide.
A növényekkel, virágokkal, kis tóval gazdagított zárt kert különleges élményt nyújt, hiszen az itt látható lepkék nem elkülönítve élnek, hanem a vendégek között repdesnek, olykor az orrukra szállnak.

Minigolf Praid
Az egész család számára szórakoztató és tartalmas program Parajdon egy parti játék a minigolf pályán. Az Aqua Beach strand mellett található létesítmény azért is különleges, mert játék közben – ha épp nem te ütsz – gyönyörködhetsz a fenséges erdélyi táj látványában.

Fordított házikó
Ha kedveled az érzékeket megtréfáló játékokat, akkor a parajdi Fordított Ház is tetszeni fog. A kis épületbe belépve hirtelen nem is tudod, hol van a fent, és hol van a lent. Ez a turisztikai látnivaló a hét minden napján 10:00 és 21:00 óra között látogatható.

Parajdi Sós Strand
A Parajdi Sóbánya mellett kapott helyet a Sós Strand, melynek medencéit kizárólag a sóbányából kiszivattyúzott, tiszta sósvízzel táplálják. A szovátai Medve-tóhoz hasonlóan itt is érvényesül a helioterm hatás. A strand vizének olyan magas a konyhasó-koncentrációja, hogy a fürdőzők parafadugóként lebegnek a felszínén, úszni pedig szinte lehetetlen benne.
Az erős sós oldat kedvező élettani hatása évről évre rengeteg fürdővendéget és gyógyulni vágyó beteget csalogat a parajdi sósfürdőre.

blog.szallas.hu