Parajdon letartóztatásokat és a hadsereg beavatkozását követelik – Miért marad víz nélkül Dicsőszentmárton térsége?
Parajdon letartóztatásokat és a hadsereg beavatkozását követelik – Miért marad víz nélkül Dicsőszentmárton térsége?

Parajdon letartóztatásokat és a hadsereg beavatkozását követelik – Miért marad víz nélkül Dicsőszentmárton térsége?

Hargita Megye Tanácsának elnöke, Bíró Barna Botond a mai estén videóüzenetben szólalt meg „Szomorú és dühös vagyok” címmel, amelyben részletesen elmagyarázza, miért szünetel az ivóvíz-szolgáltatás a gyulakuti vízművektől az éjszaka folyamán, és miért áll le a dicsőszentmártoni vízellátás holnap.

Elmondása szerint „valaki” úgy döntött, hogy eltávolítja azokat a vízlassító küszöböket, amelyeket vasárnap helyeztek el a Korond-patak medrében nemzetközi szakértők javaslatára. Ezek a küszöbök arra szolgáltak, hogy csökkentsék a patak vízhozamát, lassítsák a folyását, és ezáltal kevesebb só kerüljön a Kis-Küküllőbe. Ma azonban ezeket a küszöböket egyszerűen elbontották!

Emellett újrahasznosították a korábban kialakított bypass-meder egy szakaszát, ahová ismét bevezették a patak vizét – szigetelő fólia nélkül. Bíró szerint: „Nem kell Einsteinnek lenni ahhoz, hogy megértsük, mi történt – a víz újra kimosta a sót.”

Ez a súlyos hiba azonnal környezeti válsághoz vezetett. Ma a Maros Megyei Prefektusi Hivatalban válságstáb és a megyei katasztrófavédelmi bizottság is ülésezik, hogy kezelje a helyzetet, melynek során a Parajdról származó szennyezett víz elérte a Maros folyót.

A Hargita megyei tanácselnök kétségbeesetten a hadsereg beavatkozását kéri. Igen, ennyire súlyos a helyzet.

Bíró élesen bírálja a felelősöket: „Az inkompetencia meghódítja Romániát, és sajnos most Parajdot is tönkretette.”

Az első számú gyanúsított a kivitelezésért felelős cég, a második az A.B.A. Mureș (Maros Vízügyi Igazgatóság).