(Videó) Sakálok – Maros megye eddig nem látott inváziója
(Videó) Sakálok – Maros megye eddig nem látott inváziója

(Videó) Sakálok – Maros megye eddig nem látott inváziója

A sakálok elszabadult terjedéséről először 8-10 évvel ezelőtt hallottunk egy Arad megyei erdőben tett kiránduláson, ahol a helyiek arról panaszkodtak nekünk, hogy nem maradt apróvad, mert ez az invazív ragadozó mindent megtizedel, amit elkap. Ráadásul különösen sikeres a nyulakon, rókákon, juhokon, kutyákon (kis/közepes méretű), macskákon, mindenféle és minden méretű rágcsálón, madarakon stb.

Sikerét pedig annak köszönheti, hogy legtöbbször párban vagy kölykeivel együtt családosan vadászik, és ez nagy előnyt jelent a nála is nagyobb termetű élőlényekkel való összecsapások során. Nem támad emberre, akit messziről elkerül, és éjszaka aktív, ami megnehezíti a megtalálását/vadászatát.

Alapvetően az egyetlen vadon élő emlős, amely nagyjából minden tekintetben felülmúlja, az a nagyobb testű változata, nevezetesen a farkas, amely szervezettebb, erősebb és falkában kóborol, általában nagyobb létszámban.

Hol vannak jelen a sakálok?

A Maros megyei vadvédelmi szakemberek elmondták, hogy még Palotailva környékén is találkoztak már sakálokkal, de a hegyvidéki terület a farkasok nagy száma miatt nem jellemző a sakálokra. Nem valószínű tehát, hogy a hegyvidéki területen – Régentől észak-északkeletre – jelentős lenne a sakálpopuláció. Ezzel szemben Marosvásárhelytől és Nyárádszeredától „lefelé” a sakálok kontrollálatlan „inváziójáról” beszélhetünk, főként annak köszönhetően, hogy ideális körülmények között akár kétszer is szaporodhatnak egy évben. És születésenként 3-5-7 kölyökről beszélünk.

Azok a területek, amelyekről ismert, hogy már tele vannak sakálokkal, Marosvásárhelytől délre – délnyugatra találhatók, alapvetően olyan területeken, ahol a növényzet elég sűrű ahhoz, hogy napközben védelmet nyújtson nekik. Nincs szükségük erdőre, bokrokra, fás patakpartokra stb. Elhagyott odúkban élnek, vagy kiiktatják a „lakókat” és elfoglalják az odúikat.

Sakálokat az elmúlt 3-4 hónapban Ákosfalva- Nyárádszentlászló – Nyomát, Hagymásbodon – Dózsa György – Ákosfalva, Malomfalva – Mezőújfalu – Székelysóspatak, és onnan lefelé Ludas- Dicső felé, ahol a domborzat és a növényzet lehetővé teszi, láttak.

Folytatjuk…

Cristian Teodorescu